"Težite evropskim standardima, a ne parama"
Ambasadorka Danske u Srbiji Mete Kjuel Nilsen izjavila je danas u Bujanovcu da evropske integracije ne bi trebalo posmatrati prvenstveno kroz novac iz fondova EU, nego da su za članstvo ključni vrednosti, standardi i zakoni na čije se ispunjavanje Srbija obavezala kandidaturom.
Mete Kjuel Nilsen je zajedno sa ambasadorom Norveške Nilsom Ragnarom Kamsvagom i predsednikom Nacionalnog saveta Albanaca Galipom Bećirijem učestvovala na tribini "Dijalogom kroz stvarni život" u organizaciji Centra za demokratiju i razvoj juga Srbije.
"Ključna reč za članstvo u EU je standard, a ne novac koji se dobija iz fondova. Iako je status kandidata za članstvo u EU koji je Srbija nedavno dobila veliki uspeh i značajan preduslov za dolazak stranih investicija, put ka članstvu sastoji iz niza reformi za koje vlasti u Srbiji govore da žele da ih sprovedu", kazala je Nilsen.
Ona je navela da su ogromna sredstva koja je Srbija dobila iz fondova EU i od nekih zemalja članica data u cilju dostizanja vrednosti i standarda i da EU zahteva od svih zemalja koje će biti članice da strogo i precizno sprovode zakon.
Kamsvag je rekao da su se građani Norveške dva puta na referendumu izjasnili protiv članstva u EU, ali da su zakoni i ekonomija te zemlje, osim u oblasti poljoprivrede i ribolova, u potpunosti usklađeni sa zakonodavstvom EU.
"Norveška, iako formalno nije članica EU, godišnje iz svog budžeta izdvaja oko 400 miliona evra za pomoć ekonomijama 15 nerazvijenijih članica EU", kazao je Kamsvag.
Predsednik Nacionalnog saveta Albanaca Galip Bećiri rekao je da je EU tražila od Srbije usaglašavanje zakonske regulative radi dobijanja statusa kandidata i da on veruje da je Srbija to i učinila, ali da je najveći problem kako se usvojeni zakoni sprovode u praksi.
"Potrebno je da EU ima veći nadzor nad sprovođenjem zakona u Srbiji, naročito onih koji se odnose na nacionalne manjine. Iako je Srbija dobila status kandidata za članstvo u EU, trebalo bi još mnogo uraditi da usvojeni zakoni budu sprovedeni u delo", naveo je Bećiri.