Svi su digli ruke od Kosova
Politički analitičar Branko Radun smatra da jučerašnji poziv Beograda ambasadama SAD i zapadnih zemlja u Prištini da reaguju na incidente kakvih je bilo proteklih dana na Kosovu, predstavlja odraz realnog stanja i odnosa snaga na Kosovu i Metohiji.
- To potvrđuje da je Srbija nemoćna da odradi bilo šta na Kosovu i da reaguje na tamošnja dešavanja - tumači Radun u intervjuu za "Vesti".
Zašto Ministarstvo za KiM izlazi sa stavom da Srbija ima pravo da na Kosovu organizuje predsedničke i parlamentarne izbore?
- Vladajuća garnitura je svesna da ne sme da napravi veliki kiks na pitanju Kosova i očito kod nje sazreva uverenje da bi pogrešnim potezom izgubili deo birača. Zato pokušavaju, ili da organizuju predsedničke i parlamentarne izbore, ili da prebace odgovornost i stvore sliku da se to pitanje dešava mimo njih, čime bi ujedno ispoštovali pritisak međunarodne zajednice da se ti izbori na Kosovu ne održe.
Kako tumačite izjavu državnog sekretara Ministarstva za KiM Olivera Ivanovića da još nema odluke o održavanju lokalnih izbora?
- Tu je Beograd pod velikim pritiskom, jer te izbore Zapad blokira. Zato pokušavaju da ih organizuju, ali da pritom nemaju štete ukoliko ne uspeju. Odnosno da se provuku i izbegnu bilo kakve posledice.
Zbog čega nema Kosmeta u predizbornoj kampanji?
- Mislim da vladajuće partije ne žele da pokažu neuspeh na tom problemu, dok veći deo opozicije Kosovo izbegava da ne bi presingom rizikovali da pokvare odnos sa Zapadom i umanje šansu za učešće u budućoj vlasti, pošto su neki ambasadori uticajnih država sastavljali prošlu vladu. Svemu tome mediji daju doprinos.
Na koji način mediji saučestvuju?
- Izbegavaju tu temu, pa se stvorila zavera ćutanja njih i političara. Pritom Zapad ne dopušta razmahivanje o temi Kosova, za vlast je ona inače bolna, a opozicija saučestvuje u tome, što milom, što silom. Albanci, sa druge strane, forsiraju, jer im odgovara. Ipak je najveća odgovornost na vladajućoj garnituri i sredstvima informisanja. Vlast oličena u DS-u umesto Kosova potencira evrointegracije i druge teme, jer zna da na južnoj pokrajini samo može da gubi glasove.
Zašto je predizborna kampanja i bez jake priče o Kosovu prilično mirna i "mrtva"?
- Očito svi kombinuju sa svima i zbog eventualne mogućnosti nekakve postizborne saradnje ne zakuvavaju međusobne odnose. Tako se nepisanim paktom o međusobnom nenapadanju vlasti i opozicije stvara pat pozicija i na delu je "mrtvo more". Političari odlaze u kampanji u štale, miluju životinje i sve to deluje kao reklama za seoski turizam. Izgleda da im je bolje da zbog toga dožive podsmeh, nego rizik zbog sučeljavanja.
Zaboravili da hapse
|