Zaobilaze nas i Turci
Novi Pazar je do pre dve decenije bio jedan od najprosperitetnijih gradova u Srbiji, samo u tekstilnom i džins-kompleksu radilo je više od 10.000 radnika, cvetala je i trgovina, a na lokalnom "bazaru" nedeljom se skupljalo i po 20.000-30.000 kupaca iz cele bivše Jugoslavije.
Danas u gradu na Raški radi jedva pedesetak značajnijih proizvođača džinsa (bilo ih je 1.000), dve-tri ozbiljnije fabrike nameštaja i nekoliko "obućara", sve ostalo je "u korovu", lokalni trgovci jedva zarađuju "za vodu", 25.000 mladih čeka posao. Za razliku od drugih velikih gradova u Srbiji, gde dođe po neki strani ulagač, u Novom Pazaru nema ni nagoveštaja značajnijih investicija.
AutoputIzgradnja Koridora 11 ili autoputa Beograd - Južni Jadran, čija trasa prolazi padinama Golije i preko Peštera, trebalo bi da stvori uslove za dolazak stranih investitora. Autoput je već zapopčet, kad započnu radovi i na deli preko Peštera, bilo bi to veliko ohrabrenje za sve nas, ali i podstrek za ulaganja u ovaj kraj. |
Zašto svi izbegavaju Novi Pazar?
- Za sve su krivi udaljenost od važnih komunikacija i politička nestabilnost. Kad čuju da do Beograda moraju da voze bar još pet sati, mnogi odmah odustaju, radije se odlučuju za gradove pored autoputa: Inđiju, Niš, Leksovac, Jagodinu.... Čak nam i Turci, od kojih smo naviše očekivali, kažu da smo predaleko od puteva, pruga i aerodruma i tvrde da im se ne isplati da ovamo, uprkos jeftinoj i kvalifikovanoj radnoj snazi koju imamo, praznim pogonima koje nudimo, rodbinskim i drugim vezama, grade svoje fabrike.
A politika?
- To je posebna priča, skoro da nema dana, a da iz Novog Pazara u svet ne odu "loše slike" i "loše vesti" na koje potencijalni ulagači odmah reaguju. Džaba je što država za svako novootvoreno radno mesto nudi subvenciju od 5.000 do 10.000 evra, niko neće tamo gde je neizvesno, gde se nešto stalno "kuva" i gde traju verska, nacionalna, politička i druga trvenja. Kad odu na sajmove po svetu, naše privrednike ne pitaju za robu, već se više interesuju "šta se to događa u Sandžaku i Novom Pazaru".
AerodromPuno će nam značiti pretvaranje vojnog aerodroma Lađevci kod Kraljeva u civilni, do Kraljeva je iz Novog Pazara manje od sat i po vožnje. U planu je i izgradnja pruge Novi Pazar - Raška, razmišlja se i o aktiviranju aerodroma u Sjenici - kaže Tiosavljević. |
Da li je lokalna samouprava činila nešto da ipak privoli strance, a i domaće ulagače da dođu ovamo?
- Stalno radimo na tome, posebno ministri Ljajić i Ugljanin, gradonačelnik Mahmutović, čitav tim mladih stručnjaka u Gradskoj upravi. Novi Pazar je, uprkos svemu, dobro mesto za ulaganje, grad mladih (dva univerziteta) i grad perspektive. Imamo šta da pokažemo i ponudimo Evropi, imamo izvanredne spomenike kulture, rudna bogatstva, preduslove za proizvodnju zdrave hrane na Pešteru i Goliji, ogromne potencijale za vetrenjače, solarijume, mini-elektrane...
Predstavnik ste Jedinstvene srpske liste koja zajedno sa Ljajićevom SDP upravlja gradom, kakva je saradnja?
- Saradnja je odlična, zajednički smo se u ove četiri godine trudili da promenimo tešku situaciju koju smo nasledili, grad je potpuno "promenio lice", zahvaljujući ulaganjima države i donacijama iz inostranstva, izgradili smo trgove, šetališta, ulice, škole, obdaništa, sportske objekte... Da smo u privatizaciji, koja je ovde bila katastrofalna, imali ingerencije, verovatno bi i u privredi bilo bolje.