Đaci u Srbiji ne vole fizičko
Osnovci su deblji i imaju lošije fizičke sposobnosti u odnosu na svoje vršnjake pre 16 godina, kada je rađeno poslednje istraživanje Republičkog zavoda za sport. Dečaci su teži za 14, a devojčice za 11 odsto, dok je fizička sposobnost dečaka manja za šest, a devojčica za 12 odsto, saznaju beogradski mediji.
Glavni razlog ovako lošim pokazateljima leži u činjenici da učenici nerado i neredovno idu na časove fizičkog. Krivica nije samo njihova, jer svaka treća škola u Srbiji nema salu za fizičko. Prema istraživanju Ministarstva za omladinu i sport, od 1.533 anketirane škole, čak njih 559 uopšte nema veliku fiskulturnu salu, navode ''Novosti''.
Tek četvrtina škola ima malu salu. Samo 12 ih ima bazen, od kojih je pet u Beogradu. A teretana je na raspolaganju đacima u 42 škole u Srbiji.
"Problem sa fiskulturnim salama je veliki i trudimo se da ga rešavamo onoliko koliko imamo mogućnosti. Za poslednje tri godine tridesetak škola je dobilo fiskulturne sale. Završavamo sale u Negotinu, Zlotu, Kumodražu, Lapovu, Nišu... Spremamo se da objekte gradimo i u Novom Sadu i Novom Pazaru. Svakodnevno od škola dobijamo zahteve za popravke ili izgradnju sala za fizičko", kaže za beogradski list pomoćnik ministra prosvete i nauke Zoran Trninić.
A i kada imaju dobro opremljene sale, đaci nerado u njih zalaze. "Pošteda" zbog toga što ih boli stomak, grlo, noga ili nešto četvrto - izgovori su kojima devojčice više nego dečaci opravdavaju izostanak sa fiskulture.
"Za izbegavanje časova fizičkog najviše su krivi sami nastavnici. Kada dobro osmislite čas i naterate i one koji ne rade da u njemu učestvuju, tako što će da pomažu, donose lopte ili strunjače, polako i oni shvate da im je bolje da aktivno učestvuju. Mnogim kolegama je lakše da rade sa petoro-šestoro zainteresovanih, a da ostale puste sa časa. Kada bi se nastavnici više trudili, i deca bi bila zdravija, imala bi bolje fizičke sposobnosti i bila zainteresovanija za sport", smatra predsednik Društva pedagoga fizičke kulture Verica Đukić.
Delom su, dodaje ona, krivi i roditelji, jer pišu opravdanja i mole da se dete i za najmanju sitnicu oslobodi od fizičkog. Tako deca, kaže sagovornica ''Novosti'', već od petog razreda traže izgovore da ne dolaze na fizičko, ili jednostavno beže ako je u pitanju prvi ili poslednji čas.