Slutim koaliciju Tadića i Nikolića
Politički analitičar i publicista Srđa Trifković kaže da bi posle majskih izbora u Srbiji vladu mogla da formira takozvana velika koalicija.
- Lično ne bih bio iznenađen da posle dužeg perioda snebivanja, nevoljnog pretvaranja da im je cela kombinacija neprijatna, Demokratska stranka i Srpska napredna stranka naprave koaliciju u koju će se uključiti i Dačićev SPS - kaže u razgovoru za "Vesti" bivši direktor Centra za međunarodne odnose pri američkom Rokford institutu.
Da li od takve vlade treba očekivati i drugačiju spoljnu politiku?
- Pošto ne očekujem pobedu nekih novih snaga, prema tome ne očekujem ni promenu spoljne politike. Možda će biti retoričkih izmena u artikulaciji onoga što rade, ali ne i suštinskih promena same politike.
Zauvek decaKako gledate na to da Srbija ni 13 godina posle NATO bombardovanja ne zna tačan broj svojih žrtava? |
Da li zbog tog očekivanja da će pobediti njihovi puleni SAD i Brisel ne pokazuju onoliko interesovanja za srpske izbore, kao što je to bio slučaj za prethodne?
- Činjenica da je u Vašingtonu bavljenje Srbijom prepušteno nižem činovničkom aparatu Stejt departmenta, dovoljno govori za sebe. Možda se sećate da je po dolasku Obame na vlast, Hilari Klinton govorila o stavljanju Balkana na vrh liste svojih prioriteta, da je Bajden došao u zvaničnu posetu regionu. Srbija je sada u sferi interesovanja raznih terenskih diplomata i posrednika drugog i trećeg ranga.
Ostajete li pri ranijim zloslutnim prognozama da će se Srbija dalje smanjivati?
- Ostajem, pre svega zbog toga što sa srpske strane nije bilo pokušaja da se takvim scenarijima suprostavi. Uvek postoje mogućnosti da se poremete unapred zacrtani planovi. Dobar primer je Sirija. Tamo stvari ne idu ni blizu onako kako su Stejt department i Bela kuća zamislili. Međutim, odsustvo spremnosti zvaničnog Beograda da artikuliše iole ozbiljnu strategiju nacionalnih i državnih interesa i njihovu odbranu, otvara prostor da se i Vojvodina i Raška oblast, danas-sutra zašto ne i Homolje i istočna Srbija, tretiraju kao potencionalno odeljive teritorije. Ipak, Srbija još ima prostora za politiku koja neće sva jaja stavljati u jednu korpu.
Šta za nju nedostaje?
- Nedostaje politička volja. Čak i zemlje sa skromnim resursima su sposobne da u uslovima prinude iznenade i sebe i druge sposobnošću da artikulišu svoje interese i na odgovarajući način plivaju međ Scile i Haridbe. Srbija u ovom trenutku nije u stanju to da uradi iz prostog razloga što nema intimne poistovećenosti sa nacionalnim interesima niti spremnosti da se spoljnim mentorima nekad, negde kaže "ne". Kada bi se usudili da to učine bili bi prijatno iznenađeni do koje mere bi ti njihovi spoljni mentori, umesto da im lupaju packe, izašli sa nekim ozbiljnijim ponudama od ovog što smo do sada videli.
Kosovo i Evropa nisu za poređenjePreti li Srbiji najcrnji scenario, da ostane i bez Kosova i bez EU? |