Nema više izbornog turizma
Stranački članovi proširenog sastava izbornih komisija za ove izbore neće moći da o trošku države putuju u inostranstvo. Ukoliko neka partija želi da na biračkom mestu van Srbije ima svog posmatrača, moraće da odreši stranačku kesu.
Na slanje stranačkih aktivista kao članova proširenog saziva izborne komisije pre četiri godine, potrošeno je oko milion i 300.000 evra. Za poslanike skupštinskog saziva kojem uskoro ističe mandat, van Srbije je 2008. godine glasalo 12.000 birača.
Za kontrolu izbora, a o trošku države, u inostranstvo je poslato više od 700 članova proširenog saziva izborne komisije. To znači da je jedan stranački aktivista kontrolisao oko 17 birača. Koliko je kontrola bila neophodna govori i podatak Republičke izborne komisije da se mnogi koji su otišli u inostranstvo nisu ni pojavili na izbornom mestu.
"Bilo je određenih, blago rečeno, deformacija i određenog neodgovornog ponašanja onih koji su išli na biračka mesta, imali smo prigovore u dilpomatskim predstavništvima da se neki nisu ni pojavili na biračkim mestima, a ovde su uredno podigli troškove, podigli dnevnice, uzeli avionske karte, bili smešteni u hotelima", rekao je sekretar Skupštine Srbije Veljko Odalović.
U RIK-u kažu i da je 78-oro njih, dakle svaki deseti, zloupotrebio poverenje države 2008. godine tako što nisu doneli račune i karte kojima bi pravdali troškove. Dug je bio dva miliona dinara.
"Ovo je možda i najočitiji primer šta znači odsustvo kontrole izbornog procesa od strane nezavisnoh regulatornih tela i dokle može da dovede tip nagradnih izbornih turističkih putovanja za političke lojalnike kada se to organizuje o trošku građana i birača pod firmom kontrole izbornog procesa u inostranstvu", kaže Zoran Stojiljković iz Agencije za borbu protiv korupcije.
Odlukom novog saziva Republičke izborne komisije, na ovim parlamentarnim izborima neće biti finansiranja putovanja stranačkih aktivista.