File: Beograd i Priština napredovali u dijalogu
Evropski komesar Štefan File je izjavio u Evropskom parlamentu (EP) da je u odnosima EU i Kosova počela nova etapa početkom izrade studije o izvodljivosti za sporazum EU i Kosova o stabilizaciji i pridruživanju, pozdravivši bitan napredak u dijalogu Beograd-Priština ističući da jedino rešenja postignuta kroz pregovore "mogu trajno otkloniti zategnutosti u regionu".
EP će u četvrtak glasati o rezoluciji o Kosovu u kojoj se "pozdravljaju do sada postignuti dogovori i poziva Vlada Srbije da ih potpuno i neodložno sprovede".
Takođe se ocenjuje da su važni prvi koraci ka primeni dogovora u dijalogu Beograd-Priština to što je uredan promet robe omogućen prihvatanjem carinskih pečata, što su srpske vlasti Euleksu dostavile kopije matičnih knjiga, kao i što je primena dogovora o slobodi kretanja počela 26. decembra 2011.
U predlogu rezolucije EP je izražena "ozbiljna zabrinutost" zbog stanja na severu Kosova i nasilja u drugoj polovini prošle godine. U dokumentu EP "pozdravljaju se izjave predsednika (Srbije Borisa) Tadića o neophodnosti uklanjanja barikada, ponovo se traži sloboda prometa lica, robe, ideja i kapitala što su ključne vrednosti EU".
Varnice pri pomenu TačijaOzbiljna varnica je u raspravi sevnula kada je italijanski poslanik Fiorelo Provera izrazio zabrinutost zbog toga što se premijer Kosova Hašim Tači u izveštaju Saveta Evrope pominje ravno 27 puta kao osumnjičen za umešanost o trgovinu ljudskim organima. Nemački poslanik Berndt Poselt je ustao u odbranu Tačija, rekavši da "navodi Saveta Evrope nisu dokazani". |
Od srpskih vlasti se očekuje da "zajamče da se potpuno uklone preostale barikade čime bi se obezbedio slobodan pristup prelazima, a srpske vlasti se pozivaju da olakšaju saradnju kosovskih Srba s Euleksom i Kforom da bi oni u potpunosti mogli da sprovode svoje mandate".
U raspravi su svi poslanici ukazali na važnost dijaloga Beograd-Priština, ali su mnogi upozorili na organizovani kriminal, korupciju i nedostatak vladavine prava na Kosovu.
Izvestilac EP za Kosovo, austrijska poslanica Ulrike Lunaček, predložila je amandman na rezoluciju kojim traži da se Kosovu omogući da učestvuje na Olimpijskim igrama. Ona je zatražila i da se poštuje "Zakon o zaštiti svedoka", ali
nije bilo jasno na šta je Ulrike Lunaček mislila, budući da na Kosovu takav zakon ne postoji.