Đilas: Vladi je falilo jedinstvo, Beograd za primer
Sadašnjoj Vladi Srbije falilo je jedinstvo i borba isključivo za rezultat, a ne za pojedinačne rejtinge. Hoćemo da se model Beograda, u kojem se jasno vide rezultati i zajednički rešavaju problemi, prenese i preslika na celu državu - kaže za "Novosti" Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda i zamenik predsednika DS, koji predvodi i listu "Za bolji život Boris Tadić" na predstojećim parlamentarnim izborima.
Zašto da vas građani podrže? Da li ste opravdali njihovo poverenje?
- Programi većine stranaka na papiru veoma su slični. Skoro svi obećavaju put u EU, bolji život, socijalnu brigu, zapošljavanje. Izborne liste razlikuju se po ljudima koji nose te programe. Na našoj republičkoj listi nalaze se Ružica Đinđić, Rasim Ljajić, Milica Delević, genetičar Miodrag Stojković, ministri, poput Jeremića, Šutanovca, Đelića za koje ne možete da kažete da nemaju rezultate... To su sve ljudi koji svojim delom garantuju da će se Srbija razvijati u pravom smeru.
Šta bi konkretno trebalo da se uradi u Srbiji u narednom mandatu?
- Beograd je drugačiji zato što smo se sakupili da budemo tim na istom poslu. Ne gledamo ko će koliko poena da prigrabi za sebe i svoju stranku. Rekli smo, imamo manjak obdaništa - napravili smo ih 34, nedostaju nam autobusi, tramvaji, trolejbusi - kupili smo nove. Fale nam mostovi - dva smo završili, treći gradimo, četvrti smo rekonstruisali. Moramo da pomognemo penzionerima, trudnicama - 65.000 penzionera dobija 16.000 dinara godišnje, sve trudnice primaju punu platu. Izgradili smo najviše usred najveće krize. To je model koji treba da se primeni u čitavoj Srbiji.
Koje biste rezultate Vlade Srbije javno branili?
- Bilo je dosta pozitivnih stvari. Zbog nejedinstva i politikantskih motiva, neke stvari nisu do kraja završene. Ali, kad se podvuče crta, vidimo da je Srbija dobila status kandidata, da je ukinut obavezni vojni rok, da smo postali zemlja "Fijata", "Boša", "Simensa", "Benetona", "Mišelina", da poljoprivreda izvozi najviše u istoriji, da su narko-dileri ili u zatvoru ili se skrivaju negde po svetu, a da su im vile pretvorene u obdaništa i jaslice... Svestan sam, međutim, i da sve u rečima i brojkama izgleda mnogo, mnogo bolje nego u realnom životu.