"Nisam osudila Ćuruviju"
Predsednica Vrhovnog kasacionog suda, Nata Mesarović, demantovala je da je bila u sudskom veću koje je u maju 1999. potvrdilo osuđujuću presudu novinaru Slavku Ćuruviji.
Mesarovićeva: Sudovi efikasniji 2011.
Sudovi u Srbiji rešavali su u 2011. godini u proseku više predmeta nego u prethodnom periodu, ali je ostao problem postojanja velikog broja starih predmeta.
Predsednica Vrhovnog kasacionog suda Nata Mesarović rekla je da je u sve sudove u Srbiji u 2011. ukupno stiglo 2,23 miliona predmeta, a da je ukupno u radu bilo nešto manje od šest miliona.
Prema njenim rečima, ukupno je rešeno 2,65 miliona predmeta, odnosno više od godišnjeg priliva, dok je oko 3,3 miliona predmeta ostalo nerešeno.
"Uopšteno gledajući, sudovi su radili dobro. Pojedini su mogli i bolje, zbog čega će praćenju njihovog rada u budućnosti bit posvećena posebna pažnja", rekla je Nata Mesarović.
Ona je izrazila nadu da će u 2012. godini biti smanjen i priliv novih predmeta, odnosno da će se veći broj sporova rešavati kroz medijaciju i arbitražu. |
Bivši urednik ugašenog časopisa "Nacional" Predrag Popović prošle sedmice je, na promociji knjige odbegle Mirjane Marković, rekao je da je Mesarovićeva bila u sudskom veću koje je osudilo ubijenog novinara Ćuruviju.
Popović je ispričao da je nekoliko nedelja pred ubistvo Ćuruvija bio osuđen na pet meseci zatvora zbog klevete i da je prvostepenu presudu potpisao Krsto Bobot, a potvrdila je sudija Mesarović i da "u takvim okolnostima treba da se traži rešenje slučaja ubistva Ćuruvije".
"Ćuruviji nismo sudili jer je postupak protiv njega već bio obustavljen. Čudno je što se sad to pominje, a dok sam bila sudija Miloradu Ulemeku i zemunskom klanu u Specijalnom sudu nisu smeli ni da se pojave, jer ih je bilo strah", rekla je Nata Mesarović na konferenciji za novinare u Vrhovnom kasacionom sudu.
U demantiju, koji je prošle sedmice dala Mesarovićeva, navode se precizni podaci o tom slučaju, prema kome je 5. marta 1999. godine Prvi opštinski sud doneo prvostepenu presudu, kojom su Ćuruvija, Zoran Luković i Srđan Janković osuđeni na po pet meseci zatvora zbog krivičnog dela širenja lažnih vesti, dok je Dragan Novaković oslobođen optužbe.
Protiv te presude žalbe su izjavili Prvo opštinsko tužilaštvo 29. marta 1999. godine, tražeći strože kazne za osuđene, a za Novakovića preinačenje presude, dok je odbrana tražila oslobađanje od optužbe, odnosno ukidanje pobijane presude.
Kako je Ćuruvija 11. aprila 1999. godine ubijen, Prvi opštinski sud je 16. aprila 1999. godine doneo rešenje kojim obustavlja krivični postupak u odnosu na njega.
Četiri dana kasnije žalbe su dostavljene Okružnom sudu u Beogradu, koji je 14. maja 1999. godine u veću sastavljenom od sudija Siniše Važića, Nate Mesarović i Nade Zec doneo presudu kojom se odbijaju, kao neosnovane, žalbe javnog tužioca i branioca okrivljenih i presuda potvrđuje.
"U predmetu Okružnog suda u Beogradu Kž broj 828/99 nije se odlučivalo o Slavku Ćuruviji. Osim toga, Slavko Ćuruvija se i ne vodi kao osuđeno lice, jer je postupak protiv njega obustavljen od strane Prvog opštinskog suda u Beogradu", navodi se u demantiju predsednice Visokog saveta sudstva.