NVO: Pregovori pogoršali položaj Srba
Nevladina organizacija Omladinski centar Gračanica ocenila je danas da su razgovori predstavnika Kosova i Srbije o tehničkim pitanjima samo pogoršali položaj Srba na Kosovu.
U saopštenju koje je dostavljeno medijima navodi se da su informacije o razgovorima sada prisutnije u javnosti, ali da kvalitet tih informacija nije na zavidnom nivou.
"Većina učesnika ocenjuje da proces dijaloga nije dovoljno transparentan, da mediji obaveštavaju jedino o protokolarnim aspektima, a ne i o suštinskim, kao i da oprečne izjave šefova pregovaračkih timova Edite Tahiri i Borislava Stefanovića izazivaju konfuziju i iritiraju i srpsku, ali i albansku javnost", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da mladi Srbi sa Kosova ukazuju na pad poverenja prema pregovaračima u odnosu na početni period (februar-jun 2011. godine) kada su smatrali da je dijalog neophodno i pozitivno rešenje kroz koji se mogu rešavati takozvani "tehnički" problemi, odnosno doprineti unapređenju kvaliteta života srpske zajednice na Kosovu.
"Stefanoviću i Editi Tahiri zameraju što nisu prisutni u lokalnim sredinama, odnosno da nisu dovoljno informisani o stvarnim problemima i potrebama zajednice, posebno mladih i pozivaju ih da ih posete, kako bi lično doživeli ona pitanja oko kojih treba da se vode pregovori u budućnosti", navodi se u saopštenju.
Ocenjuje se da je međunarodna zajednica pristrasna prema jednoj - albanskoj strani i da su pritisci na Vladu Srbije nepravični.
"Srpsku omladinu na Kosovu posebno iritira to što nisu upoznati sa konkretnom sadržinom dogovora u Briselu, kako bi prema tome zauzeli pozitivan ili negativan stav. Smatraju da su sva dogovorena rešenja isključivo u korist albanske zajednice (dobili su mogućnost da sa kosovskim dokumentima putuju u Srbiju i predstavnici Vlade Kosova mogu da učestvuju u svim regionalnim forumima")", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da dogovor o regionalnom predstavljanju Kosova sa zvezdicom, odnosno fusnotom u kojoj se pominju Rezolucija SB UN 1244 i mišljenje Međunarodnog suda pravde, anketirani vide isključivo kao iznuđeni ustupak Vlade Srbije koji je bio neophodan za dobijanje kandidature za Evropsku uniju.
Većina anketiranih mladih Srba sa Kosova veruje da će ta zvezdica vremenom nestati i ostati samo Kosovo, jer ključnu ulogu u dijalogu, kao i u stvarnosti, imaju moćne sile iz međunarodne zajednice, pre svega Amerika i Nemačka, koje žele da vide Kosovo kao nezavisnu državu.