Dijaspora jača veze dve države
Srpsko stanovništvo u Austriji bez sumnje je jedan od važnih mostova koji nas spaja sa Srbijom. Sticanje austrijskog državljanstva, a samim tim i učešće Srba u politici je trajan proces, ali se već sada srpska imena mogu naći u svim delovima našeg društva, ocenjuje predsednik Austrije Hajnc Fišer u ekskluzivnom razgovoru za "Vesti".
On dodaje da je Srbija na dobrom putu evropskih integracija i da će Austrija nastaviti da je podržava.
Kakvi su Vaši utisci o ulozi Srba u austrijskoj državi i društvu?
- Nedavno sam video podatke da je Beč treći po broju Srba grad u svetu. U Beču živi skoro 200.000 Srba i mnogi od njih su veoma dobro integrisani. Srpska imena ćete naći u svim delovima našeg društva, u ministarstvima, umetnosti, sportu, biznisu, medicini.
Ipak, uzimajući u obzir broj Srba u Austriji, da li mislite da bi mogli imati uticajniju ulogu i u društvu i u politici?
- Pravni sistem u Austriji omogućava da neko može zatražiti državljanstvo čak i posle četiri godine provedenih u zemlji ukoliko nema prepreka. Srbi u Austriji postaju austrijski državljani i tako stiču pravo da glasaju i da budu birani, i da igraju ulogu politici. Već sada imamo članove srpske zajednice na liderskim pozicijama u sindikatima, ministarstvima, Privrednoj komori, parlamentu Beča...
Može li srpska dijaspora da bude taj veoma važan most između dve zemlje?
- Postoji nekoliko mostova između dve države: istorijski, ekonomski, ali srpska populacija u Austriji je svakako jedan od tih mostova. To je most koji postaje sve snažniji.
Godišnja razmena 900 miliona evra
Kakva je privredna saradnja sa Srbijom? |
Kako biste ocenili razvoj Srbije prema Evropskoj uniji?
- Evropske zemlje su u jednakoj ravni. Mi nismo u odnosima učenika i đaka, i ne dajemo ocene: jedan, dva, tri... Mogu da kažem da se za članstvo u Evropskoj uniji, i čak i za status kandidata moraju ispuniti određeni uslovi, i Srbija je radila mngo poslednjih godina da bi te uslove ispunila. Ako pogledate saradnju s Međunarodnim tribunalom za ratne zločine počinjene na prostoru bivše Jugoslavije, za Srbiju je to bilo veoma izazovno, ali je ispunila te uslove. Takođe, i u drugim oblastima je ispunila uslove. Tako da je odgovor pozitivan. Da, vi pripadate onim državama koje su ispunile kriterijume za početak pregovora, za status kandidata, i mi smo zbog toga srećni. Mislimo da je to dobar razvoj, da je pravac pozitivan.
Podrška na putu ka EU
Da li će Beograd i dalje imati podršku Beča?
|