Kfor se seli u Avganistan
Do kraja januara, prema odluci NATO-a, broj vojnika na Kosovu i Metohiji biće smanjen za trećinu. To znači da će umesto sadašnjih 15.000 ostati 10.000 pripadnika Kfora. Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović kaže da je ovakav potez NATO-a očekivan i da tu Srbija ne može ništa da promeni.
Da li će smanjenje broja vojnika pogoršati bezbednosnu situaciju na Kosovu?
- Može se reći da je stanje u pokrajini relativno mirno, ali ne i stabilno, jer smo takvu situaciju imali do 2004. godine, a svi znamo šta se onda desilo za samo par dana.
Na severu 1.500 vojnika
Ovim povlačenjem, broj pripadnika Kfora u odnosu na 1999. godinu, biće pet puta manji, jer je tada na Kosovo ušlo blizu 50.000 vojnika NATO-a. |
Koji su razlozi za takvu odluku?
- Smanjenje broja pripadnika Kfora je motivisano velikim troškovima. Sve je teže objasniti toliko prisustvo vojnika na prostoru koji međunarodni faktor u svojim izveštajima označava kao "smiren". Sve je, kao bajno i sjajno, a drže veliki broj vojnika?! S druge strane imaju Avganistan i Irak kao dugoročni problem, pa je logično da povlače deo snaga sa Kosova.
Srbi, naročito oni koji žive južno od Ibra, počinju da se okreću kosovskim institucijama?
- Srbija i Vlada Srbije su jedine adrese na koje se uvek mogu obratiti i koje će im pomoći. Srbija ulaže veoma mnogo u očuvanje srpske zajednice i to se ne može potceniti. Ko god pokuša da sa kosovskim vlastima napravi nekakav dogovor, izgubljen je unapred.