Da li je Kosovo već dijaspora?
Dok srpske vlasti čekaju zvaničan odgovor Unmika, izvesno je da, bar kada je o toj misiji reč, lokalnih izbora na Kosmetu neće biti zbog "okolnosti na terenu", što je potvrdio i šef te misije Farid Zarif.
Iz američkog Stejt departmenta saopšteno je da SAD priznaju pravo Srbiji da se na Kosovu održe parlamentarni izbori, ali samo za one građane koji imaju "dvojno državljanstvo Srbije i Kosova".
Ministar Goran Bogdanović smatra da eventualno neodržavanje lokalnih izbora ne vodi gašenju srpskih institucija u Pokrajini, što je potpuno suprotno od onoga što se čulo na jučerašnjoj sednici Odboru za KiM Skupštine Srbije na koju se vlast po četvrti put nije odazvala, kao ni predstavnici Republičke izborne komisije i Ministarstva za lokanu samoupravu.
PantićSrpska Žandarmerija juče ujutru je vratila predsednika opštine Kosovska Mitrovica Krstimira Pantića koji je pokušao da pređe alternativnim prelazom na putu ka Beogradu.
SmicalicaSlobodan Samardžić, poslanik DSS-a, smatra da je poziv vlasti u Srbiji da Unmik pomogne u održavanju izbora - smicalica. |
Ovakvo stanje stvari među Srbima na Kosmetu podstaklo je spekulacije da je Beograd i ranije znao da lokalnih izbora neće biti, te da im na neki način i ide na ruku da tih izbora ne bude, jer na severu KiM institucije predvode predstavnici opozicionih partija.
Skupštinski Odbor za KiM zatražio je od premijera Cvetkovića da odgovori kada vlada namerava da donese mere za sprovođenje lokalnih izbora na Kosmetu.
- Kampanja se u Srbiji uveliko sprovodi, a na Kosovu se još uvek ćuti. Jesmo li mi već dijaspora? To je poraz srpske diplomatije i priznanje nezavisnosti Kosova. Neodržavanje izbora znači direktno guranje nas u ruke Prištine. Ovo je nasilna integracija Srba u kosovske institucije, ocenila je Stojanka Petković, poslanik Ujedinjenih regiona Srbije sa KiM.
Ona je ponovila ranije iznet stav da lokalni izbori 2008. godine nisu raspisani na isti način kao 2012. jer u tadašnjoj odluci predsednika parlamenta Olivera Dulića nije postojalo da njihovo sprovođenje zavisi od Unmika.
Petkovićeva kaže da nije tajna da su Srbi južno od Ibra prinuđeni na nasilnu integraciju i da uzmu kosovska dokumenta, ali misli da na severu Srbi imaju šanse da se tome odupru.
- Nažalost, vodi se ingnorantska politika. Ako nam oduzmu biračko pravo, to je kao da ne postojimo. To znači da nas nema, zaključuje Petkovićeva.
Sednici odbora za KiM su prisustvovali i predstavnici opština na Kosovu, koji su naveli da su spremni za izbore. Dobrosav Dobrić (Zvečan) kazao je da opštine imaju pravo da formiraju lokalne izborne komisije i da će to učiniti, ukoliko država ne donese oduku da se sprovedu lokalni izbori.
Radikalno- Ako vam budu zabranjivali da izbore održite u školama i drugim institucijama, održite ih u privatnim kućama, a onda neka Beograd razmišlja da li će priznati takve izbore. Vaš zadatak je da se borite za budućnost svoje dece, poručio je Srbima sa Kosmeta radikal Nemanja Šarović. |