Bebe čekaju novu vladu
Čekamo da političari ispune obećanja i ukinu porez na bebi i dečju garderobu. Svi su kazali da će ubrzati proces, ali ne verujem da će PDV biti ukinut pre maja jer u Srbiji ne rade institucije pred izbore, kaže predsednica udruženja "Roditelj" Dragana Ćorić za "Vesti".
Inicijativa prikupljanja potpisa da se ukine porez na bebi opremu je dobro prošla.
- Prikupili smo 180.000 potpisa za kratko vreme. Ovo je drugi put. Prvi put, 2007. godine, prikupili smo čak 400.000 potpisa, ali se ništa nije dogodilo.
Mislite li da će sada biti bolje?
- Sada smo izabrali bolji momenat.
Zbog kampanje pred izbore ili...?
I političari su se potpisali?
- Da, masovno su podržali svi državni funkcioneri.
Verujete li da će ispuniti obećanja s obzirom na to da je ovo drugi put da se prikupljaju potpisi?
Tri plate već u startu
- Za najosnovniju kupovinu, mislim na izlazak bebe iz porodilišta, treba oko 1.000 evra, ili tri prosečne srpske plate. Tu ne računam kolica, krevetac i krupnije stvari. Bebi oprema je preskupa u Srbiji. U Velikoj Britaniji, na primer, na dečju zimsku opremu ne postoji ni marža, ni porez. |
- Ništa se ne bi dogodilo da nismo bili medijski propraćeni. Televizija B92 je pokrenula Bitku za bebe, a svi mi smo se priključili. Prošli put smo im prosledili skoro pola miliona potpisa, ali smo s raznih strana dobijali odgovore da ne mogu ništa da urade. Nije moglo bez reklame, život je danas marketing.
Kad očekujete da ispune obećanje i da PDV konačno bude ukinut?
- Ne verujem da će se bilo šta dogoditi pre maja. Moramo sačekati da se završe izbori.
A onda i da se formira vlada?
- Da. Ne rade zakonodavne institucije - Vlada, a ni Skupština.
Koliko će smanjenje cena opreme uticati na odluku "još jedno dete"?
- Bitna je psihološka cena roditeljstva. Ako je neko podstanar, i samo jedan od roditelja radi, teško je da će doneti odluku da ima decu. Ukoliko pojeftini bebi oprema, doći će do smanjenje ekonomske cene roditeljstva i svakako do lakše odluke da pozitivno razmišlja o dolasku bebe. Ipak, nije ovo jedini problem.
Šta ste još uočili kao problem?
- Mladim ženama koje su trudne ili imaju malu decu nijedan poslodavac ne garantuje da neće ostati bez posla. Obično je to problem. Naš zakon ih ne štiti. Jer, ukoliko žena dobije ugovor na određeno vreme od tri meseca, ostane trudna ko će joj garantovati da će joj poslodavac produžiti ugovor i primiti je u stalni radni odnos. Da ne govorim o situaciji da se u firmama masovno ženama daju ugovori u kojima piše da pristaju da ne rađaju dve do tri godine ako žele da se zaposle. To su protivzakonske klauzule i ne postoje u Zakonu o radu, ali postoji u praksi. Teško je to dokazati jer te žene nikad ne dobiju svoj primerak ugovora.