Silom protiv izbora na severu Kosmeta!
Iz Prištine svakodnevno stižu pretnje da će na sve načine sprečiti održavanje izbora u pokrajini koje je za 6. maj raspisao Beograd. Njihov ministar unutrašnjih poslova Bajram Redžepi najavio je da policija radi na operativnom planu kojim će biti onemogućeno i održavanje predizborne kampanje na Kosovu i Metohiji.
Deo tog plana jeste i blokiranje izbornog materijala na administrativnim prelazima Kosova i centralne Srbije, a kosovska policija će biti spremna da interveniše i na dan održavanja izbora. Redžepi, međutim, nije želeo da otkriva detalje na koji način misle da svoj plan realizuju na severu pokrajine gde Srbi čine većinu i gde secesionističke vlasti još nisu uspostavile institucionalnu kontrolu. Samo je rekao da će se detalji delovanja policije razraditi za celu teritoriju Kosova, da je plan u pripremnoj fazi i da neće da govori o konkretnim merama.
Koštunica: Albanci
|
Darko Trifunović s beogradskog Fakulteta bezbednosti kaže da pretnje Prištine mogu da se ostvare preko tri modela.
- Prvi model je da ekstremne civilne albanske grupe, a ima ih više i tu uključujem i Samoopredeljenje, namerno izazovu incidente na severu pokrajine i na taj način uvuku tzv. Kosovsko policijske snage i međunarodne činioce u sukob sa Srbima. Drugi model je onaj u kojem su već oprobani majstori, a to je terorizam. Postavljanje bombi i eksploziva, pucanje na određene punktove. Sasvim je moguće očekivati i takav scenario jer znaju da će biti zaštićeni, baš kao što su bili i svi počinioci zločina nad srpskom decom, žeteocima i civilima, čiji egzekutori ni do danas nisu pronađeni niti kažnjeni - kaže Trifunović.
Kao treći model, koji je potencijalno i najopasniji, sagovornik "Vesti" navodi opciju da se i međunarodne snage na određen način uvuku u sukob sa Srbima koji su voljni da izađu na izbore koje je raspisala njihova država.
Za bivšeg komandanta združenih snaga bezbednosti na jugu Srbije generala Ninoslava Krstića kosovski Albanci ne odlučuju sami da li će sprečiti srpske izbore.
- Oni to mogu da izvedu ukoliko budu imali podršku SAD i EU. Vašington i Ketrin Ešton su dve adrese od kojih im treba podrška, odnosno američki ambasador na Kosovu i Piter Fejt mogu dati određen signal, pre svega KPS-u, da na dan izbora zatvore birališta, zaključaju vrata i spreče da se glasa. Mislim da do toga neće doći jer to može da proizvede reakcije sprske strane i izazove nemire, a to će uticati na procenu SAD i EU da li da signaliziraju Prištini da spreče izbore - kaže Krstić.
On, međutim, smatra da čak i kada bi zatvorili birališta, ne bi mogli da spreče Srbe na severu da glasanje organizuju po kućama, baš kao što su 90-ih radili Albanci, suprostavljajući se srpskoj državi.