Kacin: Korupcija razara Srbiju
Problem Kosova više ne dominira u srpskoj politici, od saradnje s Hagom ostalo je da se procesuiraju jataci i ispita uloga bezbednosnih službi, dijalog s Prištinom je napravio značajne pomake, pa se borba protiv sistemske korupcije nameće kao centralna tema, kaže u intervjuu za "Vesti" Jelko Kacin, izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju.
U rezoluciji o napretku Srbije sistemska korupcija je označena kao veliki problem, verujete li da će Beograd moći da se sa tim izbori?
- Beograd može da se izbori sa sistemskom korupcijom. Kada i na koji način, ostaje da se vidi. Korupcija postoji i u najrazvijenijim zemljama, ali sistemska korupcija koja se ogleda u vladavini privatnih interesa i političkih partija, mora da se prevlada. I to ne samo zbog ogromnog gubitka koji ekonomija i građani Srbije snose, već zbog vladavine prava.
Ako se poredi sa državama u okruženju, koliko u Srbiji može da traje ispunjavanje uslova iz poglavlja 23 i 24?
- S obzirom na to da se po novoj strategiji proširenja Evropske komisije ova poglavlja otvaraju na početku pregovora, ne postoji opasnost da se pregovori otegnu u nedogled zbog nedostatka konkretnih rezultata.
Reforma pravosuđa podrazumeva kontinuiran i dugotrajan rad. Dobro je da je Srbija krenula u reformu tri godine pre dobijanja statusa kandidata, ali neophodno je da se svi propusti isprave i obezbedi puna nezavisnost sudija i tužilaca. Pregovori Slovenije o članstvu u EU su trajali pet godina. To je sasvim dovoljno vremena da se dođe do konkretnih rezultata.
Mediji u kandžama moćnikaPostoje ozbiljne indicije da je medijska scena u Srbiji krajnje kartelizovana i kontrolisana od strane nekolicine uticajnih ličnosti koji drže monopol nad reklamnim prostorom. Oni su u poziciji da mogu da kazne "nepodobne" medijske kuće koje bi pustile u javnost neku kritičku analizu. Od centralnog značaja je i pitanje transparentnosti vlasništva nad medijima. |
Evropski parlament je pozvao srpske vlasti da odmah preispitaju sumnjive privatizacije, ko će to nadgledati?
- Istražni organi sigurno mogu makar da reaguju prema izveštajima koje Savet za borbu protiv korupcije podnosi Vladi i javnosti već godinama. Sada kada emotivna tema Kosova više ne dominira nad drugim temama u srpskoj politici, otvara se prostor za pun angažman na polju borbe protiv korupcije. Poglavlje saradnje s Hagom je sada uglavnom iza Srbije; ostaje da se procesuiraju jataci koji su omogućili beguncima da budu toliko dugo na slobodi kao i da se ispita uloga bezbednosnih službi. Dijalog s Prištinom je i pored zastoja u implementaciji napravio značajne pomake. Borba protiv sistemske korupcije se prirodno nameće kao tema od centralnog značaja za javnost i građane u Srbiji.
Da li je Srbija spremna da ukine oznaku državne tajne sa dokumenata o nekim privatizacijama?
- Mislim da već postoji dovoljno informacija koje su dostupne nadležnim organima na osnovu kojih je moguće pokrenuti postupke. Naravno ako postoje neki dokumenti koji sadrže relevantne informacije, oni moraju biti dostupni pravosudnim organima. To bi doprinelo stvaranju konkretnih rezultata na osnovu kojih će predstavnici Komisije moći da zaključe da je Srbija ispunila kriterijume za zatvaranje poglavlja 23.
Šta će se desiti ukoliko vlasti u Srbiji ne isprave sve ono na šta će im biti skrenuta pažnja u Rezoluciji Evropskog parlamenta?
- Rezoluciju čini niz sugestija, pohvala i kritika koje idu od opštih političkih tema, kao što je dijalog s Prištinom, do vrlo konkretnih tema, npr. strategija grada Beograda za 2020. Rad na nekim pitanjima kao što je borba protiv korupcije će trajati godinama. Za otvaranje pregovora, nužno je da se nastavi dijalog sa Prištinom i reši problem telekomunikacija i energetike, kao i da se radi na punoj implementaciji postignutih dogovora. Takođe je neophodno početi rad na reintegraciji srpske zajednice severno od Ibra u šire Kosovo i vrlo pažljivo okončati rad tzv. paralelnih struktura. Prvi test će doći sa lokalnim izborima u Srbiji. Ostaje da se vidi da li će izbori biti raspisani i za lokalne organe na severu Kosova, kao i da li će se održati.
Šta će sveštenik u agenciji?Program medija treba posebno regulisati tokom predizborne kampanje jer je važno postići pošteno i objektivno predstavljanje svih kandidata. Regulacija Radiodifuzne agencije, međutim, ne sme da ide predaleko. Ono što mene brine je činjenica da je na čelu jedne važne državne institucije svešteno lice. Srbija je po Ustavu laička država i to treba da bude i u praksi. |