Država oduzela pravo na lečenje sedmogodišnjoj devojčici
Novosadska porodica Mirosavljević dobila je spor protiv Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, koji je odbio da odobri plaćanje za utvrđivanje dijagnoze u inostranstvu njihovoj ćerki. Ovo je prvi slučaj u Srbiji da je država optužena da je protivzakonito oduzela detetu pravo na lečenje i dijagnozu. U Fondu zdravstvenog osiguranja nisu hteli da komentarišu slučaj, samo su kratko odgovorili da će ispitati ceo predmet.
![](/data/images/2011-12-08/199387_lekar_f.jpg?ver=1331656791)
Bojana Mirosavljević, majka bolesne sedmogodišnje devojčice, tužila je Republički fond za zdravstveno osiguranje, jer njenom detetu nisu dozvoli da ide u inostranstvo i dobije dijagnozu. Nakon dve godine pokušavanja, familija je o svom trošku otišla u London, gde je ustanovljeno da dete boluje od izuzetno teške i retke Batenove bolesti.
- Mi smo dve godine pokušavali da utvrdimo šta je našoj ćerki, od 2007. do 2009. godine. Išli smo u Dečju bolnicu i u Novom Sadu i u Beogradu i nisu čak ni svi lekari hteli da nam daju uput za inostranstvo, kako bi dete dobilo dijagnozu. Kada smo dobili uput s naznakom hitno, Fond nas je odbio. Tako smo izgubili dve godine, a za to vreme moje dete je propadalo - kaže Bojana Mirosavljević.
U presudi koju je u sredu doneo Prvi osnovni sud u Beogradu, Fond je kriv zato što je odbio da zbog dobijanja dijagnoze uputi dete u inostranstvo, a "dijagnoza spada u lečenje i protivzakonito je detetu oduzeto pravo na lečenje".
- Ovo je presedan i prvi slučaj u Srbiji da je država optužena da je protivzakonito oduzela detetu pravo na lečenje i dijagnozu. Oni su dužni da nama nadoknade materijalne trokove koji iznose 5.000 funti. Međutim, poenta nije u novcu, nego u tome što deca propadaju, jer kod nas ne mogu da dobiju dijagnozu za neke retke bolesti. Bez dijagnoze oni ne mogu da dobiju lek, čak ni ako lek postoji u inostranstvu, jer bez dijagnoze ne mogu nikoga da leče - objašnjava Bojana Mirosavljević.
Dok su dve godine Mirosavljevići čekali da dobiju šansu za odlazak na dijagnostiku u inostranstvo, njihovoj ćerki bilo sve gore. Prvi simptomi su se pojavili kada je imala tri, a dijagnozu je dobila sa pet godina. Sada ima sedam godina i ne vidi, ne može da hoda, da se hrani, ne priča.
- Deca umiru kod kuće jer nemaju dijagnozu, a za njih možda u inostranstvu postoji lek do kojeg ne mogu da dođu bez dijagnoze. Ne želimo da se to desi više bilo kojem detetu i nadamo se da nikada više roditelji neće izgubiti dve godine kako bi otkrili od čega im je dete bolesno - kaže ova majka.