Drevs: Srbi na severu pod uticajem nacionalističke opozicije
Komandant Kfora Erhard Drevs ocenio je da srpske i kosovske vlasti radi trajnog rešenja problema na severu Kosova i Metohije moraju da razgovaraju i s tamošnjim Srbima.
"Smatram da je neophodno da dve strane ne razgovaraju samo o ljudima na severu Kosova, nego i s njima. Bez njih neće biti trajnog rešenja problema", rekao je Drevs za nedeljnik nemačke vojske Bundesver aktuel.
Drevs smatra da ima još mnogo toga da se uradi radi rešenja problema i da obe strane moraju da pokažu više spremnosti za kompromis.
"Istinski dijalog vodi se u neformalnoj zoni ili preko medija. Tu još ima mnogo toga da se uradi. Obe strane moraju da pokažu više spremnosti na kompromis, što je teško jer se i Beograd i Priština stalno ukopavaju u svojim maksimalnim zahtevima. Bez međunarodnog prisustva i odgovarajućeg međunarodnog pritiska, dve strane vrlo verovatno ne bi ni razgovarale", kazao je Drevs.
Komandant Kfora ocenio je da se sada uz posredovanje EU vode samo pregovori o tehničkim pitanjima. Govoreći o severu Kosmeta, Drevs je ocenio da je to područje u kojem se još ne sprovodi pravo i zakon i da su "srpske paralelne vlasti i dalje nadmoćnije", kao i da se "organizovani kriminal kreće u jednom prostoru koji je u velikoj meri bez zakona".
Nemački general podsetio je da ljudi svakodnevno stoje na jednoj (otvorenoj) barikadi i sprečavaju slobodu kretanja, što je kako je ocenio neprihvatljivo. Komandant Kfora dodao je da su pregovori o dodeli Srbiji statusa kandidata za EU doprineli otvaranju graničnih prelaza i većoj slobodi kretanja za Euleks.
"Posle pozitivne odluke EU pomno pratimo kakva će biti reakcija Srba na severu. Oni misle da ih je vlada u Beogradu ostavila na cedilu i izloženi su uticaju nacionalističke opozicije", kazao je Drevs.
General je naveo da se u mnogim razgovorima širom Kosova uverio da je stanovništvo na severu Kosova pod snažnim pritiskom i uticajem srpskih nacionalista. Pema njegovim rečima, i predstojeći izbori u Srbiji utiču na ponašanje većine lidera Srba na severu Kosmeta, pošto su oni članovi srpskih opozicionih partija.
"Trojica predsednika opština pripadaju partijama čiji je deklarisani cilj da promene uglavnom proevropsku vladu predsednika Borisa Tadića", ukazao je Drevs.
Drevs je referendum Srba na severu Kosova okarakterisao kao "lokalni šahovski potez" kojim su "srpske partije iz nacionalističkog spektra nameravale da osnaže svoj legitimitet". Komandant Kfora smatra, međutim, da taj referendum ne utiče na Kfor i zadatak koji je pred misiju postavljen.