Srbija 2015. šalje satelit u svemir!
Do sada smo o svemirskim programima NASA, satelitima i ostalim svemirskim čudima slušali samo na inostranim vestima ili u epizodama serije “Dosije Iks“. Ali, zahvaljujući mladom naučniku Stefanu Vlajkoviću iz Vrnjačke Banje, i Srbija je dobila priliku da se aktivno uključi u projekat Američke agencije za istraživanje svemira (NASA) koji bi trebalo da bude sproveden 2015. godine!
Doktorant Tehnološkog instituta u Cirihu najpre se preko projekta konstrukcije satelita koji koriste nanotehnologiju povezao sa najpoznatijom agencijom za svemirska istraživanja na svetu - NASA. Odmah zatim, došao je i na ideju da u realizaciju planiranog projekta lansiranja 50 manjih satelita u svemir uključi Srbiju.
- Kada sam pristupio projektu, želeo sam da povežem i naše institucije jer znam da imamo potencijala da to iznesemo. To je odlična prilika ne samo za naučne institucije, univerzitete i institute, već i za kompanije koje se bave elektronikom, programiranjem - rekao je Vlajković.
Iako su ljudi iz NASA u početku bili skeptični, mladi srpski naučnik ipak je uspeo da ih ubedi da pristanu na to da jedan satelit bude konstruisan u našoj zemlji. Prema rečima Stefana Vlajkovića, prvi srpski satelit trebalo bi da konstruišu stručnjaci Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada, a plan je da bude sklopljen u Novom Sadu ili u Beogradu, u Institutu “Mihajlo Pupin“.
Pročitajte još: |
S obzirom na to da NASA pokriva 80 odsto opreme i sredstava za lansiranje, na Srbiji je da obezbedi između 20.000 i 100.000 evra, dok je u prvoj fazi dovoljna i garancija da će troškovi biti pokriveni. Kako bi sakupio novac, ovaj asistent na fizičkoj hemiji na ciriškom institutu već je pokušao da kontaktira s pojedinim državnim ministarstvima, a zatražio je i prijem kod predsednika i premijera. Iako i dalje nema nikakvih odgovora od nadležnih organa, Stefan je optimista i nada se da će novac ipak biti obezbeđen.
Inače, sateliti koje NASA planira da pošalje u svemir nalaziće se u vazdušnom prostoru više od 50 država koje će razmenjivati podatke kako bi se uspešno obavila istraživanja koja NASA finansira.
- To znači da ćemo u svakom trenutku imati podatke i pristup svim satelitima, ne samo našem - kaže Vlajković.