Protestovali zrenjaninski i subotički paori
Poljoprivredni proizvođači iz Zrenjanina i okolnih mesta protestovali su danas u centru grada nezadovoljni zbog donošenja neadekvatnih mera u agraru i neizvesnosti oko subvencija za poljoprivredu. Sa istim zahtevima protestovali su i poljoprivrednici iz Subotice koji su na jedan sat blokirali Štrosmajerovu ulicu u centru grada.
Predsednik Upravnog odbora Udruženja poljoprivrednika "Zrenjanin" Ognjen Rackov, kazao je da je razlog okupljanja poljoprivrednika neblagovremeno donošenje uredbi koje se tiču poljoprivrede.
On je ocenio da su uredbe o subvencijama za poljoprivredu, donete prošle sedmice, zakasnele i naglasio da poljpoprivrednici i ove godine traže subvenciju od 14.000 dinara po hektaru.
"Zahtevamo da se kontinuitet mera iz 2011. prenese i na ovu godinu, subvencije po hektaru, 14.000 dinara po hektaru, kao i da na snazi ostanu uredbe koje se tiču i ratarstva i stočarstva i ostalih vidova kreditiranja", rekao je Rackov.
Predsednik Udruženja poljoprivrednika "Zrenjanin" Mileta Vukov kazao je da današnje okupljanje poljoprivrednika nema političku pozadinu, već da su ratari nezadovoljni načinom i tretiranjem poljoprivredne proizvodnje.
Ratari iz Udruženja poljoprivrednika Subotice blokirali su danas na jedan sat Štrosmajerovu ulicu u centru grada zahtevajući subvencije za poljoprivredu.
"Setva je u toku, a mere koje se obično donose početkom godine još nisu usvojene. Poljoprivredna proizvodnja podrazumeva višegodišnju proizvodnju i plodored, što je nemoguće ostvariti bez kontinuiteta mera Vlade", kazao je predsednik skupštine Asocijacije poljoprivrednika Srbije Miroslav Ivković.
Ivković, koji je i član Upravnog odbora Udruženja poljiprivrednika Subotice, naglasio je da subvencije za poljoprivredu moraju biti isplaćivane preko Trezora registrovanim porodičnim gazdinstvima, a ne prerađivačoj industriji.
On je tokom jednosatnog protesta upozorenja istakao da prerađivačka industrija već sklapa ugovore umanjene za iznos subvencija.
"To jasno razotkriva nameru Vlade da pomogne prerađivačku industriju, a ne poljoprivrednike, koji ne mogu opstati bez dosadašnjih 17.000 dinara za regresiranje repromaterijala po hektaru", kazao je Ivković.