"Cena" priznanja Kosova milion evra
Za svako priznavanje minule godine, kosovska vlada je iz budžeta izdvojila oko milion evra, prenose prištinski mediji.
Kako navode Zeri, taj iznos je izračunat na osnovu troškova koji su napravili zvaničnici kosovske vlade putujući po inostranstvu.
U te troškove ne spada poseban ugovor koji je potpisan pre par meseci sa američkom kompanijom "Paton Bogs LLP”, kojom upravlja američki diplomata Frenk Vizner.
Ovi troškovi nisu uneti u izveštaju Ministarstva finansija ni Ministarstva inostranih poslova, piše list. Međutim, izvori prištinskog dnevnika navode da pet odsto ukupnog iznosa budžetske linije koja je namenjena za plate i dnevnice vladinih zvaničnika ide na putne troškove van Kosova, što bi ukupno za minulu godinu to iznosilo 19,3 miliona evra.
Najveći deo tog iznosa je potrošen na putovanja radi lobiranja za nova priznavanja nezavisnosti, te je prištinski list napravio računicu – ukoliko se izračuna broj zemalja koje su prošle godine priznale nezavisnost Kosova, onda je jasno da je "Kosovo svako priznavanje koštalo oko milion evra”.
U sumu izdvojenu za lobiranje za priznavanje nezavisnosti treba uračunati i ugovor između kosovskog ministarstva spoljnih poslova i američke advokatske kancelarije "Paton Bogs LLP”, vredan oko pola miliona evra, sklopljen avgusta prošle godine.
Naime, kosovska vlada je pre tri godine sličan ugovor, težak 5,7 miliona evra, potpisala s kompanijom "Sači end Sači”, ali su u Prištini bili nezadovoljni ukupnim rezultatima kampanje te firme za poboljšavanje imidža Kosova u svetu. Stoga su se odlučili da poverenje ukažu američkom diplomati Frenku Vizneru, bivšem specijalnom izaslaniku SAD za Kosovo.
Vizner, naime, ima bogato iskustvo u lobiranju za interese zemalja u kojima je ranije obavljao diplomatsku aktivnost. Tako je prošle godine britanska štampa tvrdila da je Vizner, čovek koga je Barak Obama poslao u Kairo da pregovara s tamošnjim liderom Hosnijem Mubarakom, u sukobu interesa jer "radi za advokatsku kancelariju koja zastupa interese egipatskog predsednika u SAD”.
On je od strane kritičara u SAD često optuživan da je radio za CIA, kao i za moćnu energetsku kompaniju Enron, za koju je do njenog bankrotstva obezbeđivao unosne poslove u zemljama u kojima je bio akreditovan kao ambasador.