Mađari u opštini Bečej formirali "dobrovoljačke čete"
Meštani Bačkog Petrovog Sela i Bačkog Gradišta formirali su na inicijativu Pokreta mađarske nade civilne straže kako bi se zaštitili od svakodnevnih provala i krađa imovine. Ovu akciju osudili su kako zvaničnici opštine Bečej, tako i Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Ištvan Pastor, ocenjujući je kao protivzakonitu i potencijalno opasnu.
Pastor je kritikovao formiranje "civilnih straža" u Bačkom Petrovom Selu i ocenio da je takva inicijativa protivzakonita i opasna. On je na stranačkom skupu u Subotici nazvao ove civilne straže "dobroboljačkim četama".
"Ne možemo da se solidarišemo sa onima koji obilazeći mađarska naselja u Vojvodini ljude pokušavaju da uvere u organizovanje dobrovoljačkih četa", poručio je sinoć predsednik SVM-a.
Pastor rekao da se u interesu poboljšanja javne bezbednosti mora sarađivati s policijom, jer osnivanje "civilnih straža" vodi u lošem pravcu vojvođanski mađarski javni život.
Čelnici opštine Bečej, u kojoj se nalaze Bačko Gradište i Bačko Petrovo Selo juče su ocenili da je formiranje ovakvih straža "nezakonit i opasan poduhvat", koji može da dovede do "uzimanja zakona u sopstvene ruke".
Oni su se složili da je krađa imovine na području bečejske opštine uzela maha, ali su poručili da će lokalna samouprava rešenje za nastalu situaciju pronaći uz pomoć preduzeća "Link FTO" koje obezbeđuje službu poljočuvara.
Objasnili su da će ukupno 12 poljočuvara u popodnevnim i večernjim satima biti raspoređeno u Bačko Petrovo Selo i u Bačko Gradište, i biti na vezi kako sa građanima, tako i s policijom. Ako se ovaj model pokaže kao uspešan, ideja je da se funkcionisanje ove službe proširi i na ostala naselja, kao i na Bečej, poručili su opštinski čelnici.
"Oni će seoskim ulicama i atarom, peške i u terenskim vozilima motriti ima li sumnjivih aktivnosti oko kuća, kao i na imanjima žitelja Bačkog Petrovog Sela i Bačkog Gradišta. Kontrola će se odvijati u saradnji s bečejskom policijom", rekao je predsednik opštine Bečej.
Žitelji Bačkog Pertovog Sela i Bačkog Gradišta ogorčeni su gotovo svakodnevnim krađama, pljačkama, provalama, pa i razbojništvima počinjenih tokom poslednjih meseci u njihovim domaćinstvima i na imanjima. Sva ta krivična dela ostala su nerazjašnjena, a počinioci nikad privedeni pravdi.
Pljačkaši su počeli i da tokom dana odnose crep s krovova kuća, prozore, nameštaj i vredne stvari iz kuća, a na meti su bili i alat, kao i poljoprivredna mehanizacija iz pratećih objekata i dvorišta.
Formiranje seoskih civilnih straža u dve bečejske mesne zajednice inicirala je stranka Pokret mađarske nade po uzoru na susednu Mađarsku. U toj državi, za razliku od Srbije, zakonom je dozvoljeno formiranje dobrovoljnih grupa za odbranu od nasilnika i pljačkaša, koje kontrolišu javni red i mir na određenim područjima.