Kandidatura Srbiji uz večeru
Lideri zemalja članica Evropske unije večeras će odlučivati o statusu Srbije za kandidata za pridruživanje. Srbija zaslužila kandidaturu, poručio Žoze Manuel Barozo. Rumunija neće praviti problem, kaže Jelko Kacin.
U Briselu će danas početi dvodnevno zasedanje Saveta Evropske unije, a kako je u pozivnom pismu učesnicima samita najavio predsednik Saveta Herman van Rompej, lideri EU će o statusu kandidata za Srbiju odlučivati prvog dana zasedanja tokom večeri.
U pozivnom pismu za sastanak Evropskog saveta danas i sutra u Briselu, koje je Van Rompej objavio i na društvenoj mreži "tviter", navodi se da će se šefovi država i vlada zemalja članica EU sastati večeras 18.00 časova, a o kandidaturi Srbije razgovaraće posle radne večere koja počinje u 19.30, objavio je RTS. |
Šefovi država i vlada dvadeset sedam članica okupiće se danas popodne, a nakon kratke sednice otići na radnu večeru, na kojoj je status kandidata za Srbiju jedna od tri tačke dnevnog reda.
Ministri će o Srbiji raspravljati između razmatranja situacije u Evrozoni i diskusiji o proširenju Šengenskog sporazuma.
Očekuje se da rasprava bude kratka, s obzirom na to da sve evropske institucije smatraju da je Srbija u potpunosti ispunila uslove zadate na decembarskom samitu Saveta.
Predsednik Srbije Boris Tadić je u Briselu rekao da očekuje da će evropske institucije potvrditi da je Srbija na pravom putu, ali i da treba sačekati konačnu odluku šefova vlada ili država članica EU.
Evropska komisija, koja je još u oktobru prošle godine preporučila status kandidata za Srbiju, je preko svojih najviših funkcionera, predsednika Žoze Manuel Baroza i potpredsenice Ketrin Ešton, u odvojenim izjavama tokom prethodna dva dana poručila da Komisija ostaje pri tom stavu.
"Srbija zaslužuje status kandidata, jer je ispunila obaveze koje smo tražili. Sa naše tačke gledišta, lideri evropskog bloka treba da Beogradu odobre status kandidata", ponovio je Barozo juče, a prenela je nemačka novinska agencija DPA.
Njima se pridružio i izvestilac Evropskog parlamenta Jelko Kacin, koji će danas, neposredno uoči početka samita, predložiti parlamentu rezoluciju u kojoj se preporučuje ne samo da se Srbiji dodeli status kandidata, nego i datum početka pregovora o pridruživanju.
On je ocenio da je postignuta dovoljno široka saglasnost na nivou šefova država i vlada Evropske unije da se postigne konsenzus.
"U Evropskom parlamentu imamo široku saglasnost šest najvećih političkih grupa koje će glasati za preporuku da Srbija dobije status zemlje-kandidata, pa sam na neki način duboko ubeđen da i gospodin (predsednik Rumunije Trajan) Basesku, makar ustao na levu nogu, neće glasati protiv", rekao je Kacin u sredu za Radio-televiziju Vojvodine.
Ministri EU trebalo je da u utorak donesu odluku o statusu za Srbiju, međutim, zbog insistiranja Rumunije na "pitanju položaja Vlaha" u Srbiji doneta je preporuka.
Sa preporukom su se saglasile sve države članice, iako je Rumunija pokazala rezerve, zbog, kako su naveli, položaja rumunske/vlaške nacionalne manjine.
Šef nemačke diplomatije Gvido Vestervele izrazio žaljenje što nije doneta odluka o kandidaturi Srbije zbog stava Rumunije, ističući da "to nije evropski duh".
Vestervele je pre početka sastanka rekao da je Srbija ispunila ono što se od nje tražilo, a da je sada na Evropi da ispuni svoje.
Sudeći po dosadašnjim raspravama o rezoluciji u Spoljnopolitičkom komitetu EP, rezolucija će biti usvojena ubedljivom većinom.
I konačno, Savet za opšte poslove, koga čine ministri spoljnih poslova svih zemalja članica, izjasnio se u utorak jednoglasno u prilog srpske kandidature. Ostalo je da evropski lideri za večerom i formalno potvrde status kandidata za Srbiju.