Led poneo brodove i splavove na Dunavu
Led na Dunavu u Novom Sadu uništio je pontone u marinama za koje su bili vezani brodići i čamci, oštetio splavove, restorane i kućice na reci. Vlasnici plovila strahuju šta će se desiti kada se led ponovo pokrene, kao sinoć i preksinoć.
Veslački klub Danubisu 1885. kaže da je pretrpeo jednu od najvećih šteta u svojoj istoriji. Led koji se pokrenuo u potpunosti je uništio ponton za koji su bili vezani čamci i brodići. Led je i njih uništio i odneo nizvodno.
Restorane koji su bili na Dunavu na novosadskom izletištu na Adi Ribarac, masa leda je odgurala nekoliko stotina metara nizvodno. Otplovili su ploveći restorani teški i po nekoliko desetina tona, jer debele sajle kojima su bili vezani za drveće i bandere, nisu izdržale opterećenje ledene mase.
"Začula se zaglušujuća buka kidanja sajli, lomljenja leda, pucanja drvenih i metalnih konstrukcija. Bilo je jezivo", rekao je jedan od vlasnika restorana.
Vlasnici su novim sajlama vezali restorane kada su se konačno zaustavili zajedno sa ledom, ali strahuju da bi se nalet leda mogao ponoviti u još gorem obliku. Pojedina plovila su zarobljena uz stubove novosadskih mostova, gde ih je led dovukao.
Vlasnica jedne rečne kućice kazala je da je utvrdila da je njen objekat koji je bio na Dunavu kod Ribarca, danas stigao čak do Sremskih Karlovaca. Led je za čitavih šest kilometara nizvodno uspeo da pomeri i dve barže zajedno sa brodom za koji su vezane.
Vodostaj Dunava kod Novog Sada je u prethodna dva dana porastao za 131 santimetar. Na Dunavu kod Ribarca veoma je malo površine reke koja se vidi od leda, a na takvom jednom "jezercetu" okupljaju se labudovi, patke i liske.
Drina na biološkom minimumu
Vodostaji reka Drina i Jadar u lozničkom kraju, danas su bili daleko ispod kritičnih vrednosti, saopštio je Štab za vanredne situacije u Loznici. Prema podacima tog štaba, protok vode u hidroelektrani Zvornik iznosio je 58 kubnih metara u sekundi što je veoma malo, biološki minimum.
Plavljenje naselja u priobalju Drine, nizvodno od Zvornika moguće je kada je protok vode kroz hidroelektranu veći od 2.000 kubnih metara u sekundi. |