Lideri opozicije imali važnija posla od dodele ordenja
Od 120 poslanika i drugih funkcionera srpske opozicije na centralnoj proslavi Dana državnosti u Domu Narodne skupštine sedela je jedino Jorgovanka Tabaković iz Srpske napredne stranke.
Razlog izostanka, tvrde sagovornici “Blica” iz opozicionih stranaka, nije nepoštovanje prema dobitnicima, niti prema ceremoniji, već prema vlasti i njenom nosiocu koji je na toj ceremoniji, pored Novaka Đokovića, bio u glavnoj ulozi. Sem toga, očigledno je da je većina opozicionih stranaka procenila da učestvovanje na tom skupu ne bi donelo poene kod biračkog tela.
U DSS-u kažu da nisu došli jer se ne slažu s tim što je akcioni tim za lociranje i hapšenje haških optuženika odlikovan najvišim državnim priznanjem. Oni, naime, tvrde da se vlast time dodvorava Briselu, dok protiv ostalih odlikovanih nemaju ništa protiv. Radikali navode kako nemaju apsolutno ništa protiv ceremonije i dobitnika, nego su - eto, baš za Sretenje - imali drugih obaveza.
- Ljudi su bili zauzeti drugim poslovima, neki od njih su bili u Hagu. Što se tiče ordenja, tu se ne mešamo - kaže Aleksandar Martinović, zamenik šefa poslaničke grupe SRS.
Bilo kako bilo, za vreme svečanosti u holu Skupštine, dok je predsednik Srbije Boris Tadić uručivao ordenje Karađorđeve zvezde zaslužnim pojedincima i institucijama, redovi stolica postavljeni za opoziciju bili su upadljivo prazni.
- Ne verujem da bi se građanima Srbije dopalo da gledaju kako se slikamo s predsednikom Tadićem i ekipom koja nas je odvela u nedođiju - kaže za “Blic” šef poslaničke grupe DSS Miloš Aligrudić.
Aligrudić, pored toga, ima zamerke na ceremoniju koja je, po njegovoj oceni, bila prilično svečarska i neprilična u vreme ekonomske krize. On smatra da akcioni tim za hapšenje haških begunaca nije trebalo da bude odlikovan budući da su “samo radili svoj posao”.
- Dodelili su im nagrade kako bi se dodvorili Zapadu - kaže šef poslaničke grupe DSS, ali podvlači da je prvobitni razlog njihovog izostanka sa ceremonije - predsednik Tadić i politika koju on vodi.
- To ne znači da mi imamo bilo šta protiv obeležavanja tog datuma. Naprotiv. Niti imamo bilo šta protiv toga što je orden dobio Novak Đoković, ali neprilično je što se od toga pravi spektakl - dodaje on.
Velimir Ilić, lider Nove Srbije, kaže da je za Sretenje bio na Oplencu i da nije došao na ceremoniju u Skupštinu zato što smatra da je Tadić od toga napravio ličnu promociju.
- Godinama idem u Orašac, a sada sam bio na Oplencu. Ne znam zašto su ove godine izabrali Skupštinu za mesto centralne proslave. Inače, podržavam dobitnike ordenja i mislim da su svi sjajni - kaže Ilić.
U Liberalno-demokratskoj partiji tvrde da nemaju ništa protiv ceremonije ni dobitnika, ali da “ne žele da grade svoj rejting na popularnosti drugih”.
- Za razliku od poslanika vladajuće većine, mi se ne grebemo o lični uspeh drugih kako bismo na njemu gradili svoju popularnost. Po pravilu, poslanici vlasti su uvek tu za protokolarno slikanje, ali ih zato nikada u Skupštini Srbije nema kada treba da se zakaže sednica Odbora za finansije po hitnom zahtevu LDP kako bi se raspravljalo o zamržavanju sporazuma sa MMF-om - kažu u pres službi LDP-a.