U Kolubari borba za svaku tonu uglja
U Rudarskom basenu "Kolubara", od čijeg se lignita proizvodi oko 60 odsto struje u Srbiji, ulažu se danonoćno veliki napori da se u uslovima niskih temperatura i velikog snega održi redovna proizvodnja na kopovima i postrojenjima za preradu uglja.
Kako je rekao zamenik direktora najvećeg ugljenokopa u Srbiji, Slobodan Marković, uvedena su dežurstva u menadžmentu basena, a nadzorno tehničko osoblje stalno zaseda kako bi se odmah i na licu mesta intervenisalo i otklanjali kvarovi na rudarskim i postrojenjima za preradu i otpremu uglja.
Marković je rekao da je do ponoći trajalo osposobljavanje prevoza uglja, s obzirom na to da je sa industrijske pruge izletela lokomotiva sa zaleđenih šina, što je prouzrokovalo prekid transporta lignita sa kopova "Kolubare" do TENT-a u Obrenovcu.
Vreme zastoja na otpremi uglja sa kopova iskorišćeno je da se zamene pojedini delovi na uskim grlima proizvodnje i osposobe transportne trake, koje zbog mraza pucaju.
Ipak, zbog leda i nemogućnosti redovnog transporta lignita, ali i manjka vagona, rekao je Aleksandar Stanković iz Službe za praćenje proizvodnje, u protekla 24 sata sa kopova je iporučeno oko 22.000 tona uglja TE "Nikola Tesla" u Obrenovcu i TE "Kolubara" u Velikim Crljenima, ili 30 odsto planiranih količina.
Precizirao je da je do TENT-a isporučeno 14 vozova sa oko 19.000 tona, a do TE "Kolubara" sedam vozova sa oko 3.400 tona uglja.
Marković je istakao da su površinski kopovi spremni da, uprkos ekstremnim zimskim uslovima, isporučuju znatno veće količine uglja ukoliko se obezbedi dovoljno vagona i optimalan industrijski prevoz železnicom do TENT-a.
Stabilna maksimalna proizvodnja
Svi proizvodni kapaciteti u Kostolcu rade u maksimalnom režimu rada tako da se elektroenergetskom sistemu isporučuje dnevno nešto više od 21 milion kilovat sati
električne energije.
Na Površinskom kopu Drmno proizvodnja uglja odvija se u veoma teškim uslovima ali je stabilna i za sva četri bloka isporučuje se 25 hiljada tona uglja dnevno.
Tokom jučerašnjeg dana probijeni su smetovi koje je nanela jaka košava i do dva metra kod sela Kličevac, čime su omogućene komunikacije za nadzor sistema za odvodnjavanje kopa, ali je omogućeno i meštanima Kličevca i Rečice da izađu iz snežne blokade. Ista blokada smetova očišćena je i kod sela Petka. Sva mehanizacija privrednog društva je angažovana, a angažovana su i preduzeća Autotransport i Rekultivacija i ozelenjavanje za održavanje putnih komunikacija u kopu.
Što se tiče rezerve uglja na deponijama one se troše ali su na 60 odsto punog kapaciteta i iznose nešto više od 380 hiljada tona uglja što je dovoljno za rad blokova za deset dana ali se blokovi snabdevaju pre svega protočno direktno iz kopa Drmno, tako da se rezerve ostavljaju za slučaj eventualniih većih zastoja u proizvodnji uglja.