Lažiraju pozive da bi im očistili sneg
Na dežurne telefone za pomoć zbog vanredne situacije u prestonici od petka javljali su se i sugrađani koji su se pretvarali da su stari, nemoćni i bolesni. A zvali su zbog ćelavih guma, čišćenja terase, cepanja drva
Od kada je prestonica "okovana" velikom količinom snega sugrađani imaju mogućnost da osim u Gradskom štabu za vanredne situacije, pomoć potraže i u nekoliko gradskih opština.
Prioritet Gradskog štaba za vanredne situacije je uklanjanje ledenica sa krovova zgrada.
|
Građani se od prošlog petka svakodnevno javljaju na dežurne linije, a volonteri im pomažu u čišćenju snega i leda, nabavci lekova i osnovnih životnih namirnica. Iako je pomoć namenjena najstarijim sugrađanima i osobama sa posebnim potrebama, vanrednu situaciju je pokušalo da zloupotrebi nekoliko sugrađana.
Tako je opština Zvezdara pre nekoliko dana primila poziv od žene koja se predstavila kao stara i nemoćna i zamolila da joj se iscepaju drva za ogrev.
”Kada je zaposleni došao da pomogne ispostavilo se da je reč o zdravoj ženskoj osobi u društvu muškarca starosti oko 25 godina”, objašnjava Aleksandra Kuzmanović, zamenica načelnika Uprave GO Zvezdara.
” Do sada su naši volonteri pomogli 50 sugrađana, najčešći problemi zbog kojih se javljaju su čišćenje prilaza u zgrade, prevoz dece i bolesnih osoba do lekara, nošenje lekova ili pijaće vode onima kojima su se zaledile cevi. Bilo je i onih kojima su popravljene grejalice, odneta so i ogrev za kritične dane.
I zaposleni sa opštine Stari grad dobijali su "čudne" zahteve. Jedan sugrađanin zaražen gripom zatražio je da mu volonteri kupe namirnice, ali je odbijen jer se pomoć pre svega odnosi na osobe sa ozbiljnim zdravstvenim problemima.
Takođe jedan se javio sa molbom da mu se očisti terasa, pišu “Novosti.”
Zaposleni u opštini Savski venac kažu da ih Beograđani najčešće zovu kako bi im volonteri odneli hleb i lekove. U ovoj službi zloupotreba nije bilo, ali su imali slučaj da im se javio građanin čak iz Srema.
Zaposleni iz svih volonterskih servisa objašnjavaju da su kriterijumi na osnovu kojih odobravaju pomoć su pre svega godine života i zdravstveno stanje. Na dežurne brojeve telefona mogu se javiti stariji od 65 godina, osobe sa posebnim potrebama, invalidi, i svi oni koji zbog snega i leda ne mogu sami da obavljaju svakodnevne aktivnosti.