Hodžaj: Davanje kandidature Srbiji bila bi greška EU
Ministar spoljnih poslova vlade u Prištini Enver Hodžaj ocenio je danas u Njujorku da bi "davanje Srbiji statusa kandidata za članstvo u EU pre ispunjavanja preuzetih obaveza prema Kosovu dugoročno imalo negativne posledice na Kosovu".
"Sadašnji status na severu Kosova postaće zamrznuti konflikt, a proces normalizacije između Kosova i Srbije neće imati budućnost", rekao je Hodžaj na sednici Saveta bezbednosti UN posvećenom Kosovu i Metohiji.
On je pozvao srpske vlasti da povuku pripadnike policijskih struktura sa severa Kosova i naglasio da je "ideja o razmeni teritorija veoma opasna". "Dobro bi bilo i za Srbiju i za sve da su granice na Balkanu jednom za svagda definisane", rekao je Hodžaj.
Prištinski ministar kritikovao je srpske vlasti zbog situacije na severu Kosova i neispunjavanja preuzetih obaveza. Ukazao je na napetu situaciju na severu što je, kako je naveo, posledica postavljanja barikada.
"Verujem da vladavina prava nije nešto o čemu se može pregovarati i da se mora odnositi na sve. Sever Kosova ne može ostati crna rupa Evrope", naglasio je Hodžaj.
On je podsetio da će u februaru biti obeležena četvrta godišnjica samoproglašene nezavisnosti Kosova i ocenio da je od tada učinjen značajan napredak u svim oblastima.
Hodžaj je podsetio na "borbu za nezavisnost Kosova, borbu protiv represije u vreme režima Slobodana Miloševićeve i nastojanja da se etnički očisti Kosovo".
"Situacija je promenjena i u nekoliko poslednjih godina učinjen je značajan napredak zahvaljujući podsršci međunarodne zajednice. Zbog toga smo veoma zahvalni", rekao je Hodžaj i dodao da su naučene lekcije iz prošlosti.
On je naglasio da je "Kosovo postalo demokratska država s jakim multietničkim institucijama, dinamičnim parlamentom i vladom koja efikasno radi na sprovođenju reformi".
"Mi smo prosperitetna multietnička država. Kosovski lideri pokazali su da su spremni da razmotre pitanja od zajedničkog interesa za razvoj demokratije", dodao je Hodžaj.
Hodžaj je naveo da je vlada u Prištini sprovodi reforme, da je svesna da je to kompleksan i dugotrajan proces, ali da je rešena da sve bude sprovedeno "u najboljoj evropskoj praksi".
On je dodao da su učinjeni "važni koraci u izgradnji novih institucija i borbi protiv korpucije i organizovanog kriminala", što je, kako je naveo, jedan od prioriteta vlasti u Prištini.
Hodžaj je pohvalio rad EULEX-a i izarazio spremnost Prištine na punu saradnju s Misijom EU u istragama.
Govoreći o privrednoj aktivnosti, naveo je da je "Kosovo prošle godine zabeležilo privredni rast od pet odsto".
On je pohvalio rad civilnog sektora na Kosmetu, navodeći da u velikoj meri doprinosi procesu demokratizacije društva.
Hodžaj je naglasio da "Kosovo želi da bude konstruktivna članica međunarodne zajednice i pozvao sve članice UN da podrže Kosovo u regionalnim i svetskim organizacijama".
"Nezavisnost Kosova je geopolitčka realnost", rekao je Hodžaj i podsetio da je 85 članica UN formalno priznalo samoproglašenu Republiku Kosovo.