Otrovni kukovi u Srbiji
Metalni kukovi kompanije "Depuj" koje su Britanci povukli sa tržišta jer izazivaju sistemsko trovanje organizma registrovani su i u Srbiji.
Iako uvoznik spornih kukova "Džonson i Džonson" tvrdi da nisu korišćeni na srpskom tržištu, u zdravstvenim ustanovama kažu da upotrebljavaju nekoliko vrsta "Džonsonovih" kukova i da je moguće da su ugrađivali i "depuj" implante.
Naime, u Srbiji su do kraja prošle godine bile registrovane tri serije veštačkih čeličnih kukova britanske kompanije "Depuj" koji izazivaju trovanje. Sumnju da su se ugrađivali i kod nas izaziva činjenica da su se kukovi „depuj" našli na spisku kvalifikovanih pomagala koje su ustanove mogle da nabave.
Interesantno je i da su sporni kukovi još 2010. godine povučeni iz Hrvatske, ali nije poznato da je "Džonson i Džonson" o tome obavestio predstavništvo u Srbiji.
Imali bolove
Kompanija "Depuj" iz Velike Britanije povukla je sa tržišta neke serije kukova jer je više osoba kojima su ugrađeni dobilo bolove koji su zahtevali novu operaciju. Britanska agencija za bezbednost medicinskih proizvoda upozorila je, a sve na osnovu otkrića tamošnjih lekara, da su ljudi koji imaju ugrađene metalne delove kukova u opasnosti od trovanja. Naime, lekari su utvrdili da kod ugrađenih metalnih kukova dolazi trenjem do habanja i stvaranja strugotina, koje dospevaju u krvotok i oštećuju mišiće i kosti.
Kukovi kompanije "Depuj", i to tri vrste, bili su registrovani i kod nas. Na osnovu toga može se pretpostaviti da su sigurno ugrađivani i pacijentima u našoj zemlji, mada uvoznik tvrdi suprotno.
- Agencija za lekove je za navedena medicinska sredstva izdao Rešenje o upisu u registar medicinskih sredstava od 11. januara 2007, sa rokom važenja do 29. novembra 2011. godine. Ali, "Džonson i Džonson" nas je juče obavestio da ti implanti nikada nisu stavljeni u promet u Srbiji - rekao je za "Pres" Aleksandar Tucović, zadužen za odnose s medijima u Agenciji.
U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje ipak nisu mogli da nam kažu da li su se ovi kukovi ugrađivali i kod nas, jer zdravstvene ustanove same sprovode javne nabavke, a RFZO kvalifikuje kandidate.
- To znači da su svi podnosioci prijava bili kvalifikovani, njih je 13, i to na period od dve godine - kaže načelnica Sektora za informisanje u Fondu Sanja Mirosavljević, a kako saznajemo, među njima je bio i uvoznik "Džonson" sa kukovima britanske kompanije "Depuj".
Nepoznati podizvođači
U Specijalno ortopedsko-hirurškoj bolnici "Banjica", koja radi 60 odsto ortopedskih operacija u Srbiji, rečeno nam je da koriste "Džonsonove" kukove, ali da veruje da nisu "Depujovi".
- Odbacivanje i istrošenost kukova je poznata stvar, ali bojim se da do trovanja ne može doći na način koji se pominje. Koristimo "Zimerove", ali i "Džonsonove" kukove, koji su poznati po kvalitetu. Pitanje je, međutim, da li oni imaju podizvođače - kratko su naveli u ovoj bolnici.
I Hrvati stavljali sporne kukoveSporne kukove kompanije "Depuj" sasvim sigurno su ugrađivale naše komšije Hrvati, sa čijeg tržišta su povučeni još početkom 2010, potvrđeno nam je u hrvatskoj Agenciji za lekove i medicinske proizvode. - O svemu su obavešteni lekari, koji su imali preporuku da pozovu 324 pacijenta sa ugrađenim kukovima i urade im kontrolni pregled. U toku 2011. dobili smo informacije da je kod osam osoba kojima je ugrađen proizvod "Depuja" bilo potrebno izvesti revizijsku operaciju kuka - rekla je za "Pres" Jasminka Tadin, viši stručni saradnik za informisanje u hrvatskoj Agenciji za lekove. |