Ivanović: Ne solite nam pamet
Predsednik Srpskog nacionalnog veća severnog Kosova Milan Ivanović izjavio je danas da niko nema pravo da kosovskim Srbima "soli pamet" i potvrdio da će referendum na severu Kosova biti održan 14. i 15. februara.
"Imamo punu podršku Srba južno od Ibra, koji su počeli sa potpisivanjem peticije za održavanje pokrajinskih izbora na celoj teritoriji Kosova u isto vreme kada se i u Srbiji budu održavali lokalni i parlamentarni izbori", rekao je Ivanović na pres konferenciji.
Predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo Ljubomir Kragović je najavio da će u toku naredne nedelje zakazati sednicu Odbora, na kojoj bi poslanici, kako je rekao, trebalo da podrže održavanje referenduma na severu Kosova. |
On je naglasio da su Srbi južno od Ibra "ispoljili politički stav" da se referendum održi i van severa Kosova, ali za to, kako je rekao, u ovom trenutku nema tehničkih mogućnosti.
Prema oceni Ivanovića, rezultati referenduma dovešće do "obavezujućeg stava" za srpske opštine na Kosovu, ali i za sve institucije, da ne može da se prihvati rešenje koje bi značilo "naše podvođenje pod vlast Prištine".
"Taj stav ima pravnu, moralnu i političku težinu za sve institucije ove države, jer država nije samo vlast, već i narod i druge političke institucije", ukazao je Ivanović. On je izrazio nadu da će "glas Srba sa Kosova dopreti i do ostalog naroda u centralnoj Srbiji".
Niko, naglasio je Ivanović, nema pravo da nam soli pamet i ocenio da je vlast i ranije "pretnjama pokušavala da nam utera pamet u glavu". Upitan da li održavanje referenduma "minira" pregovore Beograda i Prištine, Ivanović je odgovorio da Srbi sa Kosova ne učestvuju u tim pregovorima, za koje smatra da su na njihovu štetu i dovode do ukidanja srpskih institucija.
Potpredsednik Zajednice opština na Kosovu i Metohiju Marko Jakšić je napomenuo da referendum na severu Kosova neće imati pravni značaj, jer je Kosovo po Ustavu sastavni deo Srbije, ali će značiti "jaku političku poruku".
"To je poruka svim 'nevernim Tomama' koji smatraju da ima Srba koji su za prihvatanje institucija Kosova i da je Srbima više stalo do boljeg života, nego do slobode", objasnio je Jakšić.
On smatra da plan predsednika Srbije Borisa Tadića u četiri tačke za rešavanje kosovskog problema, u stvari, predstavlja prihvatanje plana Martija Ahtisarija. "Ta ponuda je izneta zemljama Kvinte, Americi, Britaniji, Francuskoj, Nemačkoj i Italiji", tvrdi Jakšić, "i trebalo bi da bude realizovana posle izbora u Srbiji, ali se drži u strogoj tajnosti".
Na pitanje odakle zna detalje Tadićevog plana u četiri tačke, Jakšić je odgovorio da se "bavio istraživačkim novinarstvom" i da je detalje dobio od "poverljivog izvora iz Prištine".
Tvrdnje Jakšića dopunio je Ivanović, koji je novinare obavestio da je lider albanskog pokreta Samoopredeljenje Aljbin Kurti javno pitao Hašima Tačija zašto se sastajao sa Borisom Tadićem i o čemu su razgovarali.