Upravljačka grupa: Srbija da se povuče sa severa KiM
Međunarodna upravljačka grupa za Kosovo ocenila je danas da je Ahtisarijev plan najbolje rešenje za sever Kosova i pozvala Srbiju da se te teritorije povuče svoje strukture i tu ne održava lokalne izbore.
U saopštenju nakon sastanka grupe država koje podržavaju nezavisnost Kosova u Beču, navodi se da su principi iz Ahtisarijevog plana u "skladu sa evropskom praksom i obezbeđuju transparentnu i prikladnu ulogu Republike Srbije, kao i uredno funkcionisanje Republike Kosovo".
"Grupa traži od Srbije da poštuje svoje međunarodne obaveze i da se uzdrži od uplitanja u Kosovo, podrazumevajući tu i povlačenje svoje policije, snaga bezbednosti i ostalih elemenata prisustva države, i da podrži napore međunarodnih aktera i kosovskih institucija na promovisanju vladavine zakona", navodi se u saopštenju.
Istovremeno, Grupa traži od Vlade Kosova da se aktivno potrudi da dosegne do srpskih građana, naročito do onih u severnim opštinama.
"Na severu to podrazumeva punu suštinsku decentralizaciju koju pruža SPRS (Ahtisarijev plan). Vlada treba da pokaže da razume i poštuje njihova prava, njihove brige (naročito u vezi sa bezbednošću), njihov jezik i identitet", navodi se u saopštenju.
Grupa je, takođe, pohvalila Kosovo za posvećenost u angažovanju na dijalogu u kojem posreduje EU, i podstakla i Srbiju i Kosovo da nastave, "kao nezavisni i suvereni susedi", da tragaju za aranžmanom i saglasjem po pitanju tema od praktičnog značaja za njihove građane.
Grupa "ističe hapšenje lica osumnjičenih za kriminalne aktivnosti koje su izveli srpski policijski organi, što pozitivno utiče na situaciju na severu Kosova po pitanju vladavine zakona". Međunarodna upravljačka grupa navela je, takođe, da je Kosovo u završnim fazama sprovođenja Ahtisarijevog plana i da će zato početi pripreme za organizovano okončanje nadgledane nezavisnosti i zatvaranje Međunarodne civilne kancelarije (MCK).
To bi "moglo biti ostvarivo do kraja 2012. godine", a Međunarodna upravljačka grupa je za to usvojila strategiju u dva koloseka, navodi se u saopštenju Grupe zemalja koje podržavaju nezavisnost Kosova. Najpre, MCK će nastaviti da radi sa Vladom Kosova, opozicijom, kao i ostalim kosovskim institucijama, na dovršavanju preostalih zadataka iz Ahtisarijevog plana, i potrudiće se da Vlada ispuni neophodne
političke i finansijske obaveze.
Za to će biti potrebno da kosovske institucije sprovedu zahteve iz oblasti decentralizacije, prava zajednica, kulturnog nasleđa i suočavanja sa prošlošću, što je neophodno da bi se okončao period nadgledane nezavisnosti. Grupa pozdravlja spremnost Vlade samoproklamovane republike Kosova, uz neophodnu međunarodnu finansijsku podršku, da produži prisustvo stranih eksperata u odabranim institucijama na određeni period nakon okončanja nadgledane nezavisnosti.
Drugo, Grupa je podržala paket amandmana na kosovski Ustav i na odgovarajuće primarno zakonodavstvo neophodno za okončanje mandata MCK i nadgledane nezavisnosti. Te države su pozvale Vladu Kosova, političke partije, kao i ostale
relevantne institucije da konstruktivno sarađuju u pripremi neophodnih amandmana i njihovom usvajanju u Skupštini. Ti amandmani će ukloniti sve elemente međunarodnog nadgledanja iz Ustava, kako bi se obezbedilo da principi iz Ahtisarijevog plana imaju trajnu centralnu ulogu na Kosovu.
Međunarodna upravljačka grupa je zatražila od Vlade Kosova da ubrza napredak u najvažnijim oblastima pravosuđa, vladavine zakona (uključujući zaštitu svedoka), obrazovanju i zdravstvu, i nada se brzom završetku rada na izmenama kosovskog Ustava i zakona kojima se ponovno uspostavlja poverenje u izborni proces.