Pantić: Referendum će biti održan
Šefovi odborničkih grupa u Skupštini opštine Kosovska Mitrovica zaključili su danas da "nema razloga da se referendum u Kosovskoj Mitrovici odlaže", te da će biti održan kada je i zakazan - 14. i 15. februara, rekao je predsednik opštine Krstimir Pantić.
Na konferenciji za novinare, predsednik Opštine Kosovska Mitrovica rekao je da se pripreme za održavanje referenduma nastavljaju i da će u narednim danima početi kampanja. Prema njegovim rečima, biće održavane tribine, a sa građanima će se razgovarati i u mesnim zajednicama.
"Agitovaćemo na sve njih da izađu na referendum i da na taj način još jednom pokažu i onom delu međunarodne zajednice koji podržava kosovske Albance i samim kosovskim Albancima da mi ne želimo, niti ćemo ikada pristati da živimo u takozvanoj državi Kosovo", rekao je Pantić.
Prema njegovim rečima, čelnici lokalnih samouprava spremni su da razgovaraju s nekim iz Vlade Srbije i s predsednikom Srbije Borisom Tadićem o referendumu i da od njih čuju argumente zbog kojih plebiscit navodno nije u interesu građana i kako to ugrožava državne i nacionalne interese.
"S obzirom da do danas niko nije podneo inicijativu za ocenu ustavnosti i zakonitosti referenduma, niko nam nije dokazao da on ugrožava državne i nacionalne interese, a posebno posle izjave izvestioca SE Jelka Kacina da referendum ni na koji način neće ugroziti dobijanje statusa kandidata Republike Srbije za članstvo u EU, on će biti održan", rekao je Pantić.
Predsednik opštine je dodao da lokalna samouprava smatra da će održavanje referenduma samo ojačati pregovaračku poziciju Srbije, sprečiti nasilne akcije i pokušaj nametanja takozvanih albanskih institucija na severu Pokrajine.
On je dodao da će referendum sprečiti i "sve očigledniji plan od četiri tačke koji će Srbima da nametne Ahtisarijev plan koji je SB UN odbacio šest puta i koji ni Vlada Srbije nije prihvatila".
Predsednik Srbije Boris Tadić nedavno je izjavio da će Srbija izaći sa inicijativom za Kosovo I Metohiju koja ima četiri tačke.
"Rešenje za sever KiM, koji nesumnjivo karakteriše drugačija realnost u odnosu na albansku dominaciju južno od Ibra, zaštita naših manastira i kulturnog nasleđa, zaštita imovine države I građana na Kosovu i posebne garancije za bezbednost i budućnost Srba koji žive u enklavama", naveo je Tadić o tom planu.
Kosovo i Metohija je "sastavni deo Srbije i niko nema pravo da se javno ili tajno, postepeno, posredno ili neposredno odriče dela teritorije", rekao je Pantić.
Prema njegovim rečima, u sve četiri opštine na severu Kosova I Metohije postoji jedinstvo kada je u pitanju održavanje referenduma, bez obzira što postoji izvesno neslaganje u Leposaviću.
On je naveo da jedino skupštine opština koje su donele odluku o održavanju referenduma mogu da je stave van snage, ali da u ovom trenutku ne postoji volja za odlaganje referenduma, kao ni razlozi zbog čega bi se ponovo odlučivalo o izjašnjavanju građana.