Sever odustaje od referenduma?
Moguće je da lideri Srba sa severa Kosova odustanu od najavljenog izjašnjavanja na Sretenje, a odbornici četiri opštine spremni su da saslušaju argumente vlasti o štetnosti referenduma.
Vlasti u Beogradu pokušaće još jednom da ubede političke predstavnike Srba sa severa Kosova da odustanu od referenduma na kojem građani treba da se izjasne da li prihvataju prištinske institucije, najavljenog za 14. i 15. februar.
Kako pišu beogradske ”Večernje novosti”, za četvrtak je u Beogradu zakazan sastanak predsednika četiri opštine sa severa Kosova s ministrom za KiM Goranom Bogdanovićem, na kojem će jedna od glavnih tema biti predstojeći referendum.
Predsednici opština, čije su skupštine donele odluku o referendumu, poručivali su da će od njega odustati samo ukoliko Ustavni sud donese odluku da je ovakvo izjašnjavanje građana - neustavno. Međutim, takav zahtev Ustavnom sudu, potvrđeno je za ”Novosti” u ovoj instituciji, do sada nije stigao.
Sloboda kretanja pred Ustavnim sudom
Skupština opštine Kosovska Mitrovica podnela je 30. decembra Ustavnom sudu zahtev za ocenu ustavnosti Vladine uredbe o kontroli prelaska administrativne linije prema KiM. Kako je rečeno u ovom sudu, taj postupak je u toku. |
Kako je rekao ministar Bogdanović, vlasti u Beogradu neće ”isterivati pravdu” pred sudom i podnositi zahtev za ocenu ustavnosti referenduma. Prema mišljenju Bogdanovića, referendum je trošenje vremena i resursa na dokazivanje onoga što ceo svet zna - da građani sa severa Kosova ne priznaju prištinske institucije. Takvi potezi, smatra ministar za KiM, nisu u interesu ni kosovskih Srba ni nacionalnih državnih interesa.
Sada, međutim, i predsednici opština ostavljaju mogućnost da još jednom razmotre odluku o referendumu. Krstimir Pantić, predsednik opštine Kosovska Mitrovica, kaže, za ”Večrnje novosti”, da ih obavezuje odluka skupština o izjašnjavanju, ali da su spremni da zakažu zajedničku sednicu ukoliko neko od zvaničnika iz Beograda bude želeo da se obrati odbornicima.
- Smatramo da referendum nije u suprotnosti sa našim nacionalnim i državnim interesima, ali ostavljamo mogućnost da čujemo argumente vlasti. Ne želimo da se svađamo sa Vladom u Beogradu, niti da budemo rampa evropskom putu Srbije. Ukoliko skupštine opština odluče da stave odluku o referendumu van snage, mi ćemo to ispoštovati - objašnjava Pantić.
Prvi čovek Leposavića Branko Ninić, koji je od starta bio protiv održavanja referenduma, rekao je za “Večernje novosti“ da od sastanka s ministrom Bogdanovićem očekuje da i njegove kolege iz preostale tri opštine pokuša da ubedi da još jednom razmotre odluku o glasanju. On smatra da referendum nije najbolji put za odbranu srpskih interesa i institucija na Kosovu.
Ukoliko sever KiM ipak ne odustane od referenduma, vlast ima još jednu mogućnost - da rezultate poništi. Kako nam kaže Slobodan Vučetić, bivši predsednik Ustavnog suda, Vladi to omogućava Zakon o lokalnoj samoupravi. Naime, Vlada može, do odluke Ustavnog suda, da odloži izvršenje svakog propisa za koji smatra da će izazvati nenadoknadivu štetu ili teže povrediti opšti interes.