Tadić u Dečane kao Sloba na Hilandar!
Predsednik Srbije Boris Tadić, u pratnji saradnika, sleteo je helikopterom u dvorište manastira Visoki Dečani u sredu oko 13.30 časova, baš kao što je nekadašnji predsednik, pok. Slobodan Milošević, stigao na Hilandar početkom 90-ih godina prošlog veka.
Tadića je dočekao iguman i vladika lipljanski Teodosije sa bratstvom manastira, a kako je jevio KIM radio u dvorište manastira propuštaju se samo vozila KFOR-a, čijim helikopterom je Tadić i doleteo u Visoke Dečane. Da bi civili ušli u manastir, moraju da prođu obezbeđenje koje čine italijanski vojnici KFOR-a.
Albanci blokirali putNekoliko stotina Albanaca blokiralo je danas posle podne put od mesta Dečani do manastira Visoki Dečani, protestujući zbog posete predsednika Srbije Borisa Tadića tom manastiru. Oni su prišli kontrolnom punktu koji se nalazi na više stotina metara do ulaza u manastir, koji obezbeđuju italijanski vojnici Kfora, i tako onemogućili dolazak svima koji su nameravali da prisustvuju liturgiji na Badnje veče i Božić. |
Boris Tadić će u Visokim Dečanima provesti Badnje veče i Božić, gde će prisustvovati bogosluženjima.
Tadić je uputio poruku mira praktično svima.
"Obeležavajući rođenje Isusa Hrista upućujemo poruku mira svim ljudima nezavisno od njihovog identiteta, poruku mira svima onima koji danas i sutra obeležavaju ovaj hrišćanski praznik, ali i onima koji ne slave, zato što je ovo prilika da se i oni koji su bili u zavadi i nesporazumima izmire, da pruže ruku jedni drugima, da se razumeju bolje nego što je to bilo tokom čitave prethodne godine. Kao predsednik Srbije u Visokim Dečanima upućujem poruku mira svugde i svima u ime građana Srbije, u ime države Srbije i u svoje lično ime ", izjavio je Tadić u Visokim Dečanima.
Srpski manastiri baština za ceo svetTadić je rekao da položaj srpskih manastira, sveštenstva i spomenika, kao i njihov status na prostoru Kosova i Metohije, predstavljaju osnov za očuvanje srpskog nacionalnog identiteta. "Neki od naših manastira sa Kosova nisu deo samo naše nacionalne i religijske baštine, oni su deo svetske kulturne baštine, i nisu dakle samo naši, nego su kulturni posed čitavog sveta i svih ljudi koji žive na ovome svetu, i u tom smislu je naša obaveza posebno istaknuta da čuvamo tu kulturnu baštinu i kao temelj našeg identieta i kao deo svetske kulturne baštine", rekao je Tadić. |