Referendum na KiM propada zbog listića?
Referendum Srba sa severa Kosova, na Sretenje, održava se prema starom Zakonu o referendumu koji je u suprotnosti sa Zakonom o lokalnoj samoupravi. Više pravnih nedoumica oko održavanja referednuma može da ospori rezultat izjašnjavanja.
Srbi sa severa Kosova održaće na Sretenje referendum o tome da li prihvataju prištinske institucije. Srpski stanovnici ovog dela Kosova su već mesecima na barikadama, protiv su državne politike i postignutih dogovora u Briselu, pa je izvesno i da će odgovor na referendumsko pitanje biti odričan.
Raniji referendumi:Poslednji referendum održan je 2006. Tada je izašlo jedva nešto preko 50 procenata građana i većina je bila za podršku ustavu. |
Pitanje je ko će referedumsku odluku prihvatiti, i koji je krajnji cilj, ali i kako će on biti sproveden. Pošto novi Zakon još uvek nije donet, predsednici četiri opštine iskoristili su nejasnoće važećeg zakona o referendumu u kom nema gotovo nijednog konkretnog pravila.
Naime, Skupština Srbije još uvek nije usvojila nacrt novog zakona, pa je tako na snazi onaj iz 1998. Iako se u nacrtu novog jasno navodi da se referendumski listići moraju štampati na jezicima koji su u upotrebi u datoj opštini, u starom to nije slučaj. Nije jasno ni da li bi izjašnjavanje moglo da padne pred Ustavnim sudom i time dodatno zakomplikuje zakon o lokalnim izborima u kom se jasno navodi da listići moraju biti štampani na svim jezicima koji su u službenoj upotrebi.
Nesklad između dva zakona koja bi trebalo da budu usko povezani omogućuje da referendumski listići budu štampani samo na srpskom jeziku. To praktično znači da se Albanci na severu sprečavaju da iznesu svoje mišljenje.
-Listići će biti štampani na srpskom jeziku, a zvanično pismo je ćirilica, pa će tako biti napisani i listići, kaže za S media portal predsednik opštine Kosovska Mitrovica Krstimir Pantić.
Drugi problem je finansiranje referenduma i štampanje listića, za koje Pantić uverava da neće koštati više od 100.000 dinara.
-Održavanje referenduma neće oštetiti republički ni budžet lokalnih samouprava. Članovi opštinskih komisija i biračkih odbora radiće volonterski. Jedini trošak će biti štampanje materijala, a pojavilo se već dvadesetak firmi sa severa pokrajine koje su spremne da finansiraju štampanje materijala. Mi ćemo objaviti javno spisak svih firmi koje su nam pomogle da štampamo listiće. Neće biti zloupotreba, a uputićemo poziv OEBS-u i Unmiku da prate referendum i daju svoj stav da li je referendum u skladu sa zakonom i propisima i da li je bilo neregularnosti. Referendum je u skladu sa zakonom o referendumu, a oni koji smatraju da nije mogu da pokrenu postupak pred Ustavnim sudom, kaže Pantić.
Iako se u zakonu navodi da glasačke listiće sprema komisija za sprovođenje referenduma i da se listići štampaju na jednom mestu, profesorka izbornog prava Marijana Pajvančić za S media portal kaže da postupak nije tako jednostavan.
-Sva problematika koja se odnosi na izbore, dobrim delom se primenjuje i na referendumu. Postoje kontrole štampanja listića; od toga kako se štampa i ko kontroliše štampanje, do toga gde se štampa i na kakvoj vrsti papira. Svaki listić je "moneta" jer je iza njega individua. Ne možete da se igrate bojama, veličinom, prebrojavanjem. Kad je reč o glasačkim listićima oni se štampaju u oficijelnoj štampariji "Službenog glasnika". Koliko ja znam finansiranje ne može da obavlja privatna firma.