Srbija postala pridruženi član CERN-a
Srbija je danas postala pridruženi član Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN), a sporazum o pridruživanju potpisali su u Ženevi predsednik Srbije Boris Tadić i direktor CERN-a Rolf-Diter Hojer. Odluka o članstvu Srbije u CERN-u biće doneta u roku od pet godina.
Kako je objavljeno na sajtu RTS, Hojer je pre potpisivanja sporazuma, održao prezentaciju i upoznao Tadića sa glavnim pravcima rada tog centra. Tadić je zatim obišao veliki hadronski sudarač u kojem se vrše eksperimenti.
U srpskoj delegaciji je i ministar obrazovanja Žarko Obradović, a na poziv Hojera u poseti Ženevi je i bivši potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić koji je bio šef delegacije za pregovore o pridruženom članstvu Srbije.
Tadić će tokom posete Ženevi razgovarati i sa generalnim direktorom Kancelarije UN Kasimom Tokajevim, izvršnim sekretarom Ekonomske komisije UN za Evropu Janom Kubišem, generalnim direktorom Svetske organizacije intelektualne svojine Fransisom Gurijem i generalnim direktorom Svetske trgovinske organizacije Paskalom Lamijem.
Odluka o prijemu Srbije u pridruženo članstvo CERN-a doneta je 16. decembra 2011. godine.
Srpski naučnici u CERN-u
Kako je nedavno rekao generalni direktor CERN-a Hojer, članstvo Srbije važno je za obe strane – za CERN jer će srpski naučnici biti bliže povezani sa laboratorijom i jer će biti moguća tešnja saradnja sa srpskim preduzećima, inženjerima i tehničarima, dok će za Srbiju to biti priznanje visokog rejtinga njenih istraživača.
Srbija i CERNSrbija je 1954. godine, kao jedna od republika tadašnje FNRJ, bila osnivač CERN-a. Godine 1961, povukla se iz članstva, kao deo SFRJ, a vratila se u Centar 2001. godine kroz Sporazum o saradnji. |
Ovaj centar nalazi se nedaleko od Ženeve, na švajcarsko-francuskoj granici. CERN danas ima 20 članica, oko 2.400 zaposlenih i oko 10.000 gostujućih naučnika koji predstavljaju više od 600 univerziteta širom sveta. Među njima je oko 30 srpskih naučnika, i to u okviru eksperimenata ATLAS i CMS.