Zbog referenduma na Kosmetu novo odlaganje kandidature za EU?
Referendum u četiri opštine na severu Kosova, zakazan za 14. i 15. februar, mogao bi presudno uticati na martovsku odluku o srpskoj kandidaturi za članstvo u Evropskoj uniji, pišu "Večernje novosti" i navode da bi masovna poruka Srba iz Kosovske Mitrovice, Leposavića, Zubinog Potoka i Zvečana da ne prihvataju vlast Prištine mogla biti "novo političko iritiranje Nemačke, koja od Beograda zahteva da ukine institucije na Kosmetu, i jačanje njenog tvrdog stava protiv davanja statusa kandidata Srbiji".
Predsednik Srbije Boris Tadić poručio je za "Novosti" da bi održavanje referenduma moglo da ugrozi diplomatske napore države za dobijanje statusa kandidata.
Špic referendumske kampanje, i podgrejan politički ambijent na severu Kosova datumski će se poklopiti sa Savetom ministara EU koji će biti održan sredinom februara u Briselu, od čije preporuke zavisi i konačna odluka Evropske komisije u martu, pišu "Novosti".
Krstimir Pantić, predsednik opštine Kosovska Mitrovica, smatra da referendum ni na koji način ne može da utiče na briselsku presudu u martu.
"Angela Merkel je otvoreno poručila šta Srbija treba da učini za kandidaturu: da ukine 'paralelne institucije' i uspostavi dobrosusedske odnose. Priče da će Srbi sa Kosova sada da uspore evropski put Srbije potpuno su bez osnova. Tako, zvaničnici iz Beograda pokušavaju da opravdaju svoju lošu politiku", rekao je Pantić "Novostima".
Zamenik premijera Ivica Dačić savetuje Srbima sa severa Kosova da svaki važan potez, kao što je referendum, koordiniraju sa Beogradom.
"To je nužno kako čitava akcija ne bi bila štetna po srpske nacionalne i državne interese. Srbija i Srbi treba da vode državotvornu politiku i da svaki potez merimo ciljem koji želimo da ostvarimo.
Ovde niko ne govori o tome da li Srbi imaju pravo ili ne. Reč je o tome šta se želi postići referendumom. Ako hoćemo da pokažemo da ne prihvatamo prištinsku vlast, pa to je već svima jasno. Pa i Tačiju", rekao je Dačić.