"Ne mogu opštine rešavati problem KiM"
Predsednik Srbije Boris Tadić je povodom planiranog referenduma u nekoliko opština severa Kosova stavu prema Prištini upozorio da je "trenutak vrlo delikatan, lako se može načiniti greška koju kasnije ne možemo ispraviti godinama" i ukazao da "ne mogu opštine da rešavaju problem Kosova i Metohije".
Tadić je u intervjuu Televiziji Most tokom boravka u manastiru Visoki Dečani kod Peći gde je stigao u petak uveče, rekao da referendum u opštinama na severu Kosova najavljen za polovinu februara, jeste izraz "potrebe građana da još jednom kažu da ne prihvataju takozvane kosovske instititucije, ali to može dovesti u pitanje državne interese".
"Naš manevarski prostor na Kosovu je veoma sužen; u tim okolnostima sve institucije i svaka opština - ne samo na severu Kosova, već i u celoj Srbiji, moraju da usaglašavaju svoju politiku sa onom koju vode centralne državne institucije.., zadužene da vode politiku prema svetu. Ovaj problem se može rešiti na tom nivou, ne mogu opštine da rešavaju problem Kosova i Metohije", rekao je Tadić.
"Poruka i Srbima, i Albancima, i međunarodnoj zajednici je da niko ne može da dobije sve, i da je rešenje u kompromisu i mora biti zasnovano na dugoročnom miru", istakao je Tadić.
Tadić je ponovio da neće priznati nezavisnost Kosova i rekao da se "mora naći rešenje koje uzima u obzir ne samo naše interese, već i albanske nacionalne interese" i istakao da smatra da je to moguće.
"Moramo naći rešenje koje u datim okolnostima obezbeđuju opstanak našeg naroda - sa jedne strane i, sa druge strane, kredibilitet naše zemlje", rekao je predsednik.
Tadić je rekao da Srbija svoj stav bazira na Rezoluciji UN 1244 i svom Ustavu, a "prihvata stav svih velikih sila da je nemoguća podela Kosova i Metohije".
Nećemo prihvatiti gašenje institucija
S druge strane, "veliki pritisak sa kojim se danas suočavamo" je za "gašenje institucija" na severu Kosova.
Taj pritisak "dolazi od onih zemalja koje su veoma uticajne i velikih sila - članica Saveta bezbednosti koje su priznale Kosovo i koje bi želele da taj problem bude stavljen ad akta", rekao je Tadić.
Držali se Rezolucije 1244 - odbijeni za EU
Na pitanje o tome šta je bio glavni razlog što Srbija decembra nije postala kandidat za prijem u EU, Tadić je odgovorio: "Da sam pristao na to da se Srbija odrekne Rezolucije 1244 u regionalnom predstavljanju institucija takozvane nezavisne države Kosovo, Srbija bi sigurno dobila status kandidata. Tu nema nikakve dileme". |
Predsednik je ukazao: "Mi nećemo prihvatiti ukidanje naših institucija jer, kada bismo prihvatili takav zahtev, to bi dugoročno značilo iseljavanje srpskog stanovništva sa Kosova i Metohije, a istovremeno bi značilo da nije obezbeđeno ni školstvo, ni zdravtsvo, ni socijalna zaštita".
Gašenje tih institucija je zato "potpuno nemoguće, a onima koji vrše pritisak na mene i državu Srbiju rekao sam da je takva zahtev nedelotvoran i neprihvatljiv".