Polovina tinejdžera redovno pije alkohol
U Srbiji više od 45 odsto dece od 13 do 17 godina redovno pije, a čak 50 odsto prvi kontakt sa čašicom imalo je u svojoj kući i uz odobrenje roditelja, navode beogradski mediji.
Istraživanje Instituta za javno zdravlje ''Batut" pokazalo je i da se granica za konzumiranje alkohola sve više spušta, pa tako nije retkost da piju i devetogodišnjaci. Većina dece prvo pijanstvo u proseku ''preživi" sa 13,5 godina, piše ''Pres''.
I stručnjaci potvrđuju da deca još u prvim razredima osnovne škole probaju alkohol uz odobrenje roditelja. Tako dr Vera Trbić, jedan od naših najpoznatijih stručnjaka za lečenje alkoholizma, otkriva da je imala pacijenta od osam godina koji je pio pet flaša piva dnevno.
- Kada se javio za pomoć, već je imao sve simptome alkoholizma. Otac mu je bio alkoholičar i uz njega je počeo da pije. Posle očeve smrti nastavio je sa pićem uz mladiće iz komšiluka. Dečak je upućen na lečenje u odgovarajuću ustanovu. Ipak, to je bio specifičan slučaj jer većina adolescenata koji traže pomoć stručnjaka ima između 16 i 17 godina. Ipak, lako se može zaključiti da su ranije počeli da piju - kaže dr Trbić.
Nedavno istraživanje rađeno u Hrvatskoj ukazalo je na frapantne podatke koji su šokirali evropske stručnjake. Ispostavilo se da 7,2 odsto prvaka pije alkohol više od šest puta u mesec dana, takođe uz dozvolu roditelja. Ovaj fenomen pripisuje se starim običajima, kao što je onaj da je alkohol prehrambeni proizvod, da je vino dobro za krv i da pivo spada u hranu, navodi beogradski list.
I srpski stručnjaci potvrđuju da deca još u prvim razredima osnovne škole prvi put probaju alkohol i da ih u tome najčešće podrže roditelji. Zbog trovanja alkoholom u Beogradu se svakog dana nadležnim zdravstvenim ustanovama javi najmanje dvoje maloletnika. Neuropsihijatar dr Aleksandar Ramah, koji se bavi lečenjem alkoholizma, kaže da ima roditelja koji dozvoljavaju adolescentima da piju uz opravdanja: ''muško je", ''to smo i mi radili", ''kad će da proba, ako ne sad"...