Srbima na KiM ne daju televiziju na srpskom
Društvo novinara Kosova i Metohije, regionalni ogranak Udruženja novinara Srbije, saopštilo je danas da su "prekršeni međunarodni i domaći zakoni koji garantuju pravo srpskoj zajednici na Kosovu i Metohiji na postojanje nezavisnog televizijskog kanala".
"Vlast u Prištini ne želi ni po koju cenu da kanalu na srpskom jeziku obezbedi bilo kakav oblik nezavisnosti, već uporno pokušava da preko formiranja kanala na srpskom jeziku obezbedi sredstva za održivost Radio-televizije Kosova", navodi se u saopštenju.
Društvo novinara je navelo da su prekršena evropska rešenja i da je iz procesa isključena Nezavisna komisija za medije koja kao regulator i garant nezavisnosti treba da ima jednu od ključnih uloga u formiranju novog nezavisnog kanala.
"Razgovori o novoj i nezavisnoj TV, koja spada u posebna prava srpske zajednice, već mesecima se vode bez adekvatnog učešća srpske medijske zajednice, dok je zakon bez javne rasprave ušao u skupštinsku proceduru", navodi se u saopštenju.
Društvo je navelo da su osnovni zahtevi medijskih radnika i srpske zajednice, prema istraživanjima UNDP, da se kanalu na srpskom jeziku obezbedi programska i finansijska nezavisnost.
"Konkretno, kanal kao deo sistema javnog emitovanja mora da ima svoj Upravni odbor, direktora, 10 odsto prihoda sadašnjeg Javnog servisa i sedište (menadžment i proizvodnja programa) u Gračanici", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je javni servis, Radio televizija Kosova, "prigrabio sebi pravo da kanal na srpskom jeziku bude njen deo, kako bi mogao da ga kontroliše i tu zaposli više od 800 svojih prekobrojnih radnika".