Propisano trajanje bolovanja za svaku bolest
Pravilnikom o bolovanjima, koji počinje da se primenjuje od sledeće godine, biće definisano koliko dana bolovanja sleduje pacijentu za određenu bolest ili povredu. Ukoliko neko ima bronhitis, moći će da odsustvuje s posla 14 dana, a zbog virusne upale pluća 21 dan.
Pravilnik o bolovanjima trebalo bi da počne da se primenjuje početkom sledeće godine, a njime će biti definisano koliko dana bolovanja sleduje pacijentu za određenu bolest ili povredu, izjavio je direktor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Aleksandar Vuksanović.
"Konačno će u svim mestima u Srbiji svi pacijenti imati isti broj dana za bolovanje za određenu bolest i neće biti diskriminacije", rekao je Vuksanović.
Direktor RZZO rekao je da će Pravilnikom tačno biti definisano koliko dana bolovanja za koju bolest može neko dobiti, kako se ne bi više dešavalo da se nekom pacijentu propiše, na primer, tri dana, a drugom više dana bolovanja.
"Znaće se za svaku bolest koliko dana bolovanja tačno sledi, a prilikom izrade Pravilnika, koji je usvojio Upravni odbor fonda, konsultovani su predstavnici struke, a imali smo u vidu i praksu koja postoji u zemljama bivše SFRJ, kao i u zemljama EU", rekao je ranije Vuksanović.
Aleksandar Vuksanović očekuje da će do kraja godine Pravilnik o bolovanjima prihvatiti i Ministarstvo zdravlja koje ga trenutno razmatra.
Prema predloženom Pravilniku, ukoliko neko ima bronhitis moći će da odustvuje s posla 14 dana, a ko ima virusnu upalu pluća moći će da odustvuje 21 dan, a ukoliko je teži oblik i 30 dana. Za migrenu je predviđeno do sedam dana bolovanja, a za bolesti poput mononukleoze 30 dana. Izabrani lekar će, nezavisno od pravilnika, moći da produži bolovanje pacijentu ukoliko mu se stanje ne poboljša.
U 2008. godini smanjio se broj osiguranika koji su koristili bolovanja duža od 30 dana, a prošle godine duže od mesec dana na bolovanju je bilo oko 70.000 zaposlenih. Svako je u proseku bolovao po 50 dana.