Junge velt: Tadić više ne razume EU
"Srpski predsednik Boris Tadić više ne razume Evropu", reaguje nemački "Junge Velt" na Tadićevo pismo "Frankfurter Algemajne Cajtungu", u kojem on odgovara dvojici "balkanskih eksperata" iz redova demohrišćanske Unije, koji su u istom listu komentarisali evropsku nezrelost Srbije. Srpski predsednik žali "zbog nepriznavanja nastojanja njegove Vlade, koja je u potpunosti odgovorila zahtevima Brisela".
Tadićevo pismo "Frankfurter Algemajne Cajtungu" možete pročitati OVDE |
"EU članstvo je strateško opredeljenje Srbije", kaže u svojoj replici Tadić. "Stoga bi trebalo da je evropska orijentacija Srbije od strateškog značaja i za Evropu".
Za Evropu sigurno jeste od strateškog značaja da Srbiju baci na kolena, kako se jednom izrazio jedan nemački ministar spoljnih poslova, nadovezuje se "Junge Velt". U tom smislu su i vođeni pregovori o članstvu "između NATO-bombardera i srpskih antinacionalista".
Sa primanjem u EU prozapadno orijentisani vladajući spektar u Srbiji očekuje da izađe iz statusa prezrene i podređene države. "U stvarnosti bi pristup u stvari bio isto što i objava kapitulacije", smatra ovaj list.
"Evropa, u koju se zaklinje Boris Tadić, učestvovala je u varvarskom bombardovanju NATO-a protiv Jugoslavije, nakon što je vladajuća vrhuška u Nemačkoj masovno imala udela na raspirivanju građanskog rata. Ako su to evropske vrednosti, Beograd bi trebalo da se osvrne na neke druge", nastavlja dalje ova novina naklonjena levici.
Tadićevo velikodušno ignorisanje nemačkog kreiranja Prvog i Drugog svetskog rata - za secesionističke ratove Srbija je sama morala da snosi čitavu krivicu - ipak nije umilostivilo Berlin. Po prvi put je od nekog kandidata zahtevana spremnost da prizna odvajanje jednog svog dela teritorije. To je ipak malo previše, lamentira srpski predsednik nad nepopustljivošću Berlina, a njegove reči "Junge Velt" poredi sa ponašanjem uzornog đaka koga učitelj stalno šalje u ćošak.
"Kosovo je naš izazov", piše dalje Tadić. "Srbija neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost južne provincije. Naše principijelno i ustavom utvrđeno držanje u kosovskom pitanju deli većina članica UN, kao i pet zemalja EU". Ali ne i države, od kojih zavisi, replicira "Junge Velt" Tadiću. Kao i pri raspadu Jugoslavije, Nemačka nameće ostatku Evrope svoju volju. A to znači da Srbija može da pristupi EU samo na kolenima.
S obzirom na stvarnu evropsku politiku, ovo bombastično preuveličavanje značaja EU "Junge Velt" doživljava kao "tragikomično", posebno reči srpskog predsednika: "Evropska ideja je veća od 27 država članica. Ona nije potpuna bez Zapadnog Balkana - i to nije moguće bez evropske, demokratske i napredne Srbije u njegovoj sredini".
Navodni evropski mirovni pokret nastupa prema Srbiji kao deo "imperijalističke ratne koalicije", koja je skoro porobila južni deo Srbije." Tadićeva Srbija je spremna da se dobrovoljno potčini", zaključuje "Junge Velt".