DSS i SRS: Srbija popušta pod pritiskom Nemačke
Poslanici Demokratske stranke Srbije i Srpske radikalne stranke ocenili su danas da je Srbija počela da popušta pod pritiskom Nemačke i da je neprihvatljivo što se nijedan državnik nije oglasio povodom izjave ambasadora Volframa Masa u vezi s regionalnim predstavljanjem Kosova.
Poslanik DSS-a Željko Tomić rekao je u Skupštini Srbije da jučerašnja poseta nemačke kancelarke Angele Merkel Kosovu i zahtev da se ukinu srpske institucije na severu ne čudi, ali je upitao da li to znači da će predsednik Srbije Boris Tadić do marta poslušati Angelu Merkel i rasformirati institucije na severu.
"Šta su Srbi na severu, pleme praistorijsko koje valja skloniti s puta evropskih integracija jer su jedina kočnica, šta raditi sa njima", upitao je Tomić.
On je naveo i da je neprihvatljivo što se nijedan srpski državanik nije oglasio povodom jučerašnje izjave nemačkog ambasadora, koji je rekao da je problem regionalnog predstavljanja Kosova lako rešiti jer su Kosovo i Srbija dve države.
"Mas je predložio da na regionalnim forumima s jedne strane stoji tablica Kosova, a s druge strane države Srbije. Tim povodom se nije oglasio nijedan državnik, na ovako vruću šamarčinu od stranog diplomate", rekao je Tomić.
Poslanik SRS-a Dejan Mirović upitao kako je moguće da predsednik Srbije kao jedno od rešenja za kosovski problem predlaže dvojni suverenitet po uzoru na irski model.
"Svakim tumačenjem ovog predloga dolazi se do zaključka da ako Irska priznaje Veliku Britaniju, onda će Srbija priznati Kosovo", kazao je Mirović i dodao da je to štetan i neprihvatljiv predlog koji nije utemeljen na pravu.
On je naveo da su vlasti u Beogradu počele da popuštaju pred pritiskom Nemačke i politike koja, kako je rekao, "nije prijateljska prema Srbiji".
Poslanik Liberalno demokratske partije Nebojša Ranđelović upitao je ministra unutrašnjih poslova Ivicu Dačića zašto Policijska uprava Niš skoro dve godine nema načelnika.
"Odgovori i tvrdnje ministra Dačića da niko ne želi da prihvati tu funkciju, da nema kadrova za to mesto i da to mora da bude neko sa strane, irititaju građane Niša i ja sam začuđen takvim odgovorima", kazao je Ranđelović.
Jedini predstavnik Albanaca u parlamentu Riza Halimi upitao je Vladu Srbije koliko je ljudi zaposleno u Koordinacionom telu za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa, kao i to kad će država početi da rešava probleme nedostatka javnog informisanja na albanskom jeziku u preševskoj dolini.