Priština plaćala Veselinoviću
Zvonko Veselinović je do pre nekoliko meseci bio na platnom spisku vlade samoproklamovane republike Kosovo, kao tehničar angažovan u državnom preduzeću PTK, saznaje Insajder. Veselinović inače sebe predstavlja kao borca za prava Srba na Kosovu i govori da ne priznaje institucije Kosova.
Na istom spisku je i njegov brat Žarko Veselinović. Njih dvojicu KFOR sumjiči za napad na njihove jedinice na Jarinju i u Jagnjenici.
Ekipa Insajdera već nekoliko meseci istražuje različite zloupotrebe na teritoriji Kosova. Ekipa emisije Insajder došla je do spiska imena 70 Srba koji se vode kao radnici Pošte i telekomunikacija Kosova.
Ovo preduzeće nastalo je od nekadašnjeg srpskog PTT-a i danas funkcioniše kao akcionarsko društvo u kom većinu akcija drži Vlada samoproklamovane republike Kosovo.
Na spisku su i imena Zvonka Veselinovića, njegove supruge Ljiljane Božović i Zvonkovog brata Žarka Veselinovića. Njih troje su, kako je za B92 potvrđeno u Pošti Kosova, do pre nekoliko meseci, od kosovske vlade primali mesečnu zaradu kao tehničari PTK.
"Veselinović je s bratom i suprugom bio angažovan da održava antene i kao stražar, ali u međuvremenu mi više nemamo našu opremu i nisu nam više potrebni, tako da smo raskinuli ugovor", kaže Menhan Abazi, portparol PTK.
Plaćali mu za antenu
Veselinović je kosovskoj pošti još 2007. izdao prostor u Kosovskoj Mitrovici na kojem je postavljena antena mobilne telefonije PTK. Ugovorom do kog je došao Insajder, Pošta je Veselinoviću plaćala 350 evra mesečno za jednu antenu. Pored ovog, s Veselinovićem su potpisani ugovori za još dve antene na teritoriji severa, čime je kosovskoj državnoj pošti omogućeno da signalom mobilne telefonije pokriva čitav sever Kosova.
"Kako bi mrežom pokrili čitavu teritoriju Kosova, 2007. godine PTK je potpisao nekoliko ugovora sa Zvonkom Veselinovićem za postavljanje tri antene na severu: u Zubinom Potoku, Leposaviću i u Mitrovici. Međutim u međuvremenu Veselinović je postao problematičan i počeo je da se spominje u medijima, pa smo raskinuli sve ugovore sa njim", kazao je Abazi.
Antene koje je održavao Veselinović istovremeno su bile i jedine tri funkcionalne antene neke kosovske mreže mobilne telefonije na severu, s obzirom na to da su antene konkurentskog mobilnog operatera IPKO uništene u nekoliko eksplozija tokom 2010. Ni danas se ne zna ko je odgovoran za ove napade.
Sam Veselinović je za list "Politika" izjavio da jedva čeka da pogleda te snimke i odgovori na navode optužnice.
“On može da ima moj snimak, negde gde sam ja u narodu, u masi. Ponavljam, jesam bio sa svojim narodom i uvek ću biti. A ovo je Drevsov pokušaj da me uplaši. Smatram da nisam kriv, nisam organizator, ja sam učesnik. Ovom ponovnom medijskom hajkom ne mogu me uplašiti i opet ću učestvovati”, kazao je Veselinović, koji objašnjava da će se pojaviti da se odbrani od svih optužbi, gde god da bude prosleđen, da li Srbiji ili Euleksu.