Najtradicionalniji vernici za ulazak Srbije u EU
Evrointergacije Srbije i religija idu ruku pod ruku, smatra čak 62 odsto građana Srbije. Istraživanje koje su sproveli Hrišćanski kulturni centar, Fondacija Konrad Adenauer i Centar za evropske studije pokazuje da ulazak Srbije u EU najviše podržavaju tradicionalni vernici, koji smatraju da ulazak u EU neće ugušiti verski i nacionalni identitet. Ovo istraživanje razbija dugogodišnju predrasudu da je crkva negativno uticala na mišljenje građana o EU.
Dekan Bogoslovskog fakuleta Radovan Bigović kaže da je glavna ideja crkve upravo da poziva na zajedništvo.
"I da će Crkva podržati sve one institucije, pojedince i grupe koji žele saradnju u povezivanju ljudi i naroda. Crkva ne može da utiče na političku formu tog povezivanja, to je na političkim elitama", rekao je Bigović.
Međutim, ankete koje su nedavno sporvedene među stanovnicima Srbije pokazuju da je evroskepticizam u porastu, a analitičari se pribojavaju da bi to moglo dovesti i do jačanja nacionalizma.
Beogradski muftija Mustafa Jusufspahić kaže da nije dužna da jedna tendencija raste druga opada, ili obrnuto. "Mi smo građani Evrope, živimo na tom kontinentu. Imamo religije koje nam dolaze sa istoka. Evropa pripada građanima, a ne religijama", kaže Jusufspahić.
Prema oceni stručnjaka crkva kao institucija kojoj se najviše veruje mogla bi da odigra značajnu ulogu u procesu evrointegracija Srbije.
"Političari treba da se zapitaju zašto je to tako, ali ne smeju da instrumentalizuju crkvu, već da se konsultuju po nekim pitanjima. Naravno Srbija je sekularna država. Postoji jasna linija između crkve, politike i države, ali istovremeno crkva je vrlo važan faktor u zemlji", rekao je Henri Bone predsednik Fondacije Konrad Adenauer.
EU se uglavnom doživljava kao politička i ekonomska zajednica, a kako navode njeni predstavnici ona je i zajednica tolerancije i sloboda.