Suša preti Srbiji, ni traga od vanrednog stanja
Rezerve vode u Srbiji nalaze se na nezavidnom niovu, a obilnije padavine ne očekuju se pre novogodišnjih praznika, upozoravaju stručnjaci Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
"Padavine s početka meseca popraviće situaciju u poljoprivredi, ali do bolje hidrološke situacije doći će kasnije, jer je potrebno vreme da se vodotokovi napune", kaže meteorolog Nedeljko Todorović.
"Večernje novosti" navode da je zbog slabog dotoka vode u kritičnom položaju hidroenergetski kompleks koji daje trećinu struje Srbiji, te da će verovatno uslediti poskupljenja u maloprodaji pošto se snabdijevanje naftnim derivatima vrši drumom, jer tankeri ne mogu da plove zbog niskog vodostaja Dunava.
Ove godine bilo je od 40 do 60 odsto padavina manje nego što je to uobičajeno, a u decembru su izmereni najniži vodostaji na rekama u Srbiji od kada se vrše merenja.
Poljoprivredni stručnjaci upozoravaju da suša preti i prinosima ozimih useva i već desetkovanom stočnom fondu, što će dovesti do podizanja cena prehrambenih proizvoda.
Ovu prognozu potvrđuje i situacija na Pešteru, gde žeđ mori i ljude i stada. Iako je palo dvadesetak santimetara snega, izvori i bunari nisu se napunili, pa se žitelji mnogih sela snabdevaju iz cisterni.
Ni u Podrinju situacija nije mnogo bolja. Za razliku od prošle godine kad je Hidroelektrana Zvornik imala rekordnu proizvodnju, ovih dana zbog slabog protoka dnevno proizvodi tek oko 15 odsto planirane količine električne energije.
Suša preti i izvozu, upozoravaju iz novosadske luke koja je, uz luku u Pančevu, glavni punkt za eksport poljoprivrednih proizvoda iz Srbije, prije svega kukuruza. Iz ovih pristaništa nijedan brod nije isplovio mesecima, a kako stvari stoje to se uskoro neće ni dogoditi.
Srbija, ipak, još ne razmišlja o uvođenju vanrednog stanja, saznaju "Novosti" u Sektoru za vanredne situacije MUP-a Srbije.