Vorlik: Jako loše što su barikade na KiM
SAD snažno podržavaju dodatne korake koje bi Srbija mogla da preduzme narednih meseci kako bi u martu dobila status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, izjavila je američka ambasadorka u Beogradu Meri Vorlik. Ona je, takođe, prokomentarisala da je ''jako loše'' što barikade i dalje stoje na Kosmetu.
U intervjuu Glasu Amerike, ona je rekla da SAD podržavaju aspiracije Srbije ka EU i prošlonedeljne izjave evropskih lidera kad je u pitanju snažan napredak Srbije u reforama i ispunjavanju obaveza prema Haškom tribunalu, kao i početak dijaloga s Prištinom.
"Stoga svesrdno podržavamo dodatne korake koje bi Srbija mogla da preduzme u narednih nekoliko meseci, odnosno ponovnu predanost dijalogu i postizanju daljeg napretka koji bi Evropskom savetu omogućio da u martu donese pozitivnu odluku. Uvereni smo da su vrata još uvek veoma otvorena", rekla je Vorlikova.
Ona je takođe pozdravila saopštenje predsednika Srbije Borisa Tadića da su i on i Srbija predani evropskoj budućnosti i dijalogu.
"Sve to znači da je Srbija na dobrom putu", ocenila je ambasadorka SAD.
Povodom situacije na severu Kosova, ona je rekla da je "jako loše što su barikade podignute".
"I Vašington i drugi u međunarodnoj zajednici, kao i Euleks i Kfor, dugo već apeluju na njihovo uklanjanje, jer pomanjkanje slobode kretanja ograničava njihov mandat. Iz tog razloga pozdravljamo takvo saopštenje predsednika Tadića", kazala je Meri Vorlik.
Ona je ukazala da je "vazno da kosovski Srbi na severu shvate da dijalog Beograda i Prištine može da ima važne koristi i vrednosti i za njih, jer će bolji odnosi Beograda i Prištine poboljšati i kvalitet njihovog života" i da SAD zato očekuju da Tadić nastavi da "čini sve u svojoj moći u cilju ostvarenja normalizacije situacije".
Kad je reč o dijalogu, Vorlikova je ocenila da je postignut dobar napredak, ali i da još nisu rešena teška pitanja poput "važnog sporazuma" koji bi omogućio Kosovu da učestvuje u regionalnom forumu na redovnoj bazi.
"To je veoma važno kako bi se pokazala predanost obe strane regionalnoj saradnji i normalizaciji poslovanja sa partnerima u regionu i međunarodnoj zajednici. Evropska unija bi pozdravila takav napredak u skoroj budućnosti. Snažno apelujem na građane obe strane i lidere obe vlade da ostanu predani ovom procesu", rekla je ona.
Govoreći o odnosima SAD i Srbije, Vorlikova je podsetila da su i potpredsednik Džozef Bajden i državna sekretarka Hilari Klitnon tokom posete Beogradu jasno stavili do znanja da SAD "snažno podržavaju integraciju Srbije u čitav balkanski region i Evropu" i da žele "jake, produktivne odnose dve zemlje".
Vorlikova smatra da treba više učiniti na produbljivanju veza dva naroda na planu obrazovanja i u drugim oblastima i podsetila da je Srbija poslednjih godina jasno izrazila želju da doprinese na planu globalne bezbednosti kroz dublje angažovanje u višenacionalnim mirovnim misijama pod pokroviteljstvom UN i Evropske unije.
Ona je kazala i da je ohrabrena dolaskom jednog broja američkih kompanija u Srbiju u poslednjih godinu dana, ali i da se nada da će Srbija i dalje biti predana reformama kako bi bile uklonjene izvesne prepreke što bi dovelo do većih poslovnih investicija.
Kad je reč o saradnji na kulturnom i naučnom planu, Vorlikova je rekla da su to "dve svetle tačke" u odnosima SAD i Srbije.
Upitana o načinima za poboljšanje slike Srbije u svetu, ambasadorka je kazala da su sportisti poput Novaka Đokovića, Vlade Divca i drugih "izvanredni srpski ambasadori dobre volje".
"Ali, volela bih da Srbija sprovede kampanju javne diplomatije koja bi ispričala priču o tome šta je Srbija danas", rekla je ona.