EU okreće Srbiju Moskvi i Pekingu
Dopalo mi se što je Nemačka putem kancelarke Angele Merkel otvorila karte i javno rekla - ajde sada da rešimo to oko Kosova, ako Srbija hoće u EU. To jeste pokretanje trgovine teritorijalnim integritetom, ali tumačim ga kao potez koji Srbiju ekonomski okreće ka silama Rusiji i Kini, na šta sam godinama ukazivao. O tome priča i Božidar Đelić pošto je podneo ostavku na mesto potpredsednika za evropske integracije u Vladi Srbije, podseća ekonomsko - politički analitičar Branko Pavlović u intervjuu za "Vesti" .
Ogromna tržišta Rusije i Kine dodatno dobijaju na značaju kada je postalo jasno da je EU struktuirana u tri kruga i nema jednakog članstva zemalja koje su u njoj ili apliciraju, ocenio je Pavlović.
Kako tumačite poruku predsednika Srbije da se treba okrenuti ekonomiji zemlje?
- Tadić je uvideo koliko je bio ukucan u teme EU i Kosova i u stav "i Kosovo i EU" koji se na delu pokazao nemogućim. Sve to mu je prosto nametnulo drugi pravac. Međutim, šef države i Demokratske stranke koja vodi Vladu Srbije, izlazi s tim, figurativno rečeno, 56 dana pre parlamentarnih izbora. Zato smatram da će se njegov pokušaj da, uoči provere raspoloženja birača, rešava tako teške probleme kojima je trebalo da se ozbiljno bavi mnogo ranije, reflektovati porazom vladajuće koalicije na predstojećim izborima.
Đelić odjednom častan i pošten
Da li je zbog neispunjenih obećanja o kandidaturi ostavke trebalo da podnesu i ostali članovi Vlade?
|
Da li će vladajuća koalicija čekati poslednji zakonski momenat za raspisivanje izbora?
- Verujem da tako razmišljaju, osim ako zapad ne bude aktivirao svoj uticaj koji ima na neke snage u srpskom parlamentu. Jedino ako strani faktor hoće da se na birališta u Srbiji ide u februaru, onda će se ići, a ako ne, ostaviće Borisa Tadića i njegovu vlast da se krčkaju u mukama još koji mesec. Mišljenja sam da će pre doći do ove druge opcije.
Očekujete li da će EU Srbiji dati kandidaturu krajem februara i početkom marta?
- Ne, jer ne verujem da će Beograd pristati na gaženje Rezolucije 1244 o Kosovu. Boris Tadić je u pravu što decidno ne odustaje od dokumenta UN, ali verovatno to ne radi zbog jake patriotske note, već što mu razvoj događaja preti političkim debaklom na izborima. Uz to je sigurno i svestan da bi posle gubitka vlasti, kad god da se to desi, bio uhapšen, jer takva odluka mora da prođe parlament, referendum građana i promenu Ustava Srbije.