Iste porodice decenijama na vlasti
Svakoj državi, pa i Srbiji, uvek su bili potrebni obrazovani i pismeni ljudi da je vode. Problem Srbije je što je društvena elita menjana krvavim, često i bratoubilačkim ratovima, tako da se nije održalo mnogo porodičnih dinastija.
Među današnjim političarima i javnim ličnostima koje imaju bogatu porodičnu istoriju je državni sekretar u ministarstvu pravde Slobodan Homen, srpski ambasador u Švajcarskoj Milan Protić, ministar inostranih poslova Vuk Jeremić, portparolka Specijalnog suda Maja Kovačević, a dubok trag je ostavila i komunistička porodica Marković, najpoznatija po tome što iz nje potiče supruga Slobodana Miloševića.
Maja Tomić-Kovačević: Mladić me je pitao za SavuPartizanski komandant Sava Kovačević, koji je zajedno sa Jeremićevim pradedom Nurijom Pozdercem poginuo na Sutjesci, deda je Maje Kovačević, sudije i portparolke Specijalnog suda.
|
Čukundeda po majci jednog od lidera nekadašnjeg DOS-a Milana St. Protića je bio Đorđe Nestorović, prvi čovek Beograda od 1914. do 1918, a čukundeda po ocu, čuveni Stojan Protić je bio ministar unutrašnjih poslova, pa ministar finansija i prvi predsednik Vlade Kraljevine SHS. Iako je Milan posle petog oktobra, osim u Bernu, kratko bio i ambasador SR Jugoslavije u Vašingtonu, odakle je smenjen posle samo nekoliko meseci, a jedno vreme i lider minornog DHSS, činjenica je da ni po čemu nije dostigao svoje slavne pretke.
Praunuk Đorđa Nestorovića je i poslanik DS-a u Skupštini Srbije Nenad Konstantinović. Porodica ovog bivšeg otporaša na osnovu toga potražuje brojne oduzete nekretnine u Beogradu, među kojima su i sadašnja zgrada američke ambasade, zgrada u ulici Srpskih vladara i brojne druge. Konstantinović je s majčine strane blizak rod Slobodanu Homenu, a njihov zajednički deda po majci bio je nekadašnji predsednik Advokatske komore Srbije Slobodan Subotić, koji je zastupao generala Dražu Mihailovića. Advokata Subotića komunističke vlasti su u dva navrata hapsile, sveteći mu se tako zbog učešća u odbrani „nepodobnih“, a rehabilitovan je pre dve i po godine. Nije bolje prošao ni za vreme nemačke okupacije, pošto je u avgustu 1942. uhapšen i sproveden u logor na Banjici, a zatim u austrijski logor Mauthauzen, u kojem je dočekao kraj rata. Njegovog oca a Homenovog pradedu protu Dušana su zaklale ustaše.
Homen: Žao mi je što nisam zapamtio dedu!- Dedu, nažalost, nisam zapamtio, jer sam imao tri godine kada je umro- priča Slobodan Homen o dedi od koga je nasledio i ime i advokatsku kancelariju. |
Porodična istorija ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića, ako izuzmemo bogatu poslovnu biografiju njegovog oca Mihajla Miška Jeremića, više je vezana za Bosnu nego za Srbiju. Jeremić je čukununuk Murat-age Pozderca i praunuk potpredsednika AVNOJ-a Nurije Pozderca. Murat-aga je vladao Cazinskom krajinom pred kraj Otomanskog carstva, a Nurija Pozderac, visoki partijski rukovodilac KPJ, poginuo je u bici na Sutjesci. Jeremićeva baba Sadeta Pozderac je bila direktorka Prve beogradske gimnazije. Udala se za diplomatu Šerifa Buljubašića i izrodili dvoje dece - Senu i Seada. Sead je postao operski pevač, a Sena se udala za tadašnjeg direktora "Jugopetrola“ Miška Jeremića. Srpski ministar spoljnih poslova, međutim, nikada u javnim nastupima nije isticao svoju porodičnu biografiju.
Porodična istorija Mirjane Marković, prve dame srpske politike u najteža vremena u našoj novijoj istoriji, manje-više je dobro poznata. Ćerka partijskog rukovodioca Mome Markovića i revolucionarke Vere Miletić rođena je 1943, samo godinu dana pre nego što je Vera uhapšena u Beogradu i streljana posle strašnog mučenja. Posle rata se od njenog oca u politici mnogo bolje snašao njen stric Dragoslav Draža Marković, koji je sedamdesetih godina važio za najmoćnijeg čoveka u Srbiji. U javnosti je manje poznato da je Mirina sestra po ocu poznata beogradska novinarka i jedan od osnivača agencije Beta Ljubica Marković. Kada su njena polusestra Mirjana i zet Slobodan postali najčuveniji, najpre najvoljeniji, a onda najomraženiji, bračni par u Srbiji, Milošević-Marković, malo ko je s njima mogao da poveže novinarku koja je svih tih strašnih devedesetih bila u prvim redovima borbe za profesionalno novinarstvo.