U mrtvačnicama širom regiona 5.000 neidentifikovanih tela
Predsednik Komisije za nestala lica Srbije Veljko Odalović rekao je da ga ozbiljno brine što se u mrtvačnicama širom zemalja bivše Jugoslavije nalazi više od 5 000 tela koja čekaju da budu identifikovana.
Odalović je rekao da se u mrtvačnici u Prištini nalazi 400 neidentifikovanih tela, u Zagrebu više od 900, u Banjaluci 600, a u Tuzli, Sarajevu i Visokom oko 2 000 tijela.
"Ta tijela još ne mogu biti identifikovana, iako su porodice žrtava dale krv za DNK analizu", rekao je Odalović na konferenciji za novinare, koju je povodom Međunarodnog dana ljudskih prava organizovala Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih sa prostora bivše Jugoslavije.
Odalović je rekao da trgovina organima na Kosovu mora da dobije epilog što pre i da se mora utvrditi, ako su se ti zločin desili, gde su posmrtni ostaci žrtava.
On je rekao da je ozbiljno zabrinut jer od Prištine ne stižu informacije o potencijalnim grobnicama srpskih žrtava na Kosmetu, kao i zbog toga što se pred kosovskim sudovima ne vodi nijedan proces za otete.
Odalović očekuje da će na proljeće biti završena pretraga lokacije Belaćevac, na Kosmetu, za koju srpsku strana veruje da krije tela ubijenih Srba. Napominjući da se u regionu potražuje još 14 000 nestalih, on je naveo da je nestao čitav jedan mali grad i da je problem što u regionu postoji samo jedan potpisan međudržavni sporazum o nestalim, i to Srbije sa Hrvatskom, dok sa BiH takav sporazum ne postoji, a sa Crnom Gorom se očekuje ovih dana.
On je podsetio da je na spisku nestalih sa Kosmeta 1 799 osoba, od čega Srbija potražuje 512, na ažuriranom spisku u Hrvatskoj se vodi nestalo 2 439 osoba, od čega je više od 1 400 Srba, ali postoji i stotine nestalih Srba koji još nisu evidentirani na tom spisku, jer još nisu o njima prikupljeni svi podaci.
Odalović je rekao da je problem sa Hrvatskom što se nije pristupilo ekshumaciji 1 380 poznatih grobnih mesta i dodao da je nedopustivo da nisu ekshumirana grobna mesta u kojima se još nalaze srpske žrtve iz ''Bljeska'' i ''Oluje''.
Predsednica Udruženja porodica nestalih lica sa prostora bivše Jugoslavije Nataša Šćepanović rekla je da su porodice nezadovoljne što se, i pored obilja dokaza i svedoka, najveći broj naredbodavaca i počinilaca zločina ne samo nalazi na slobodi, već su često i u vrhu vlasti, odakle zastrašuju svedoke i prikrivaju zločine i ''ponovo ubijaju već ubijene''.
Navodeći da su se porodice žrtava "naslušale lažnih obećanja" u regionu da će počinioce stići kazna, Šćepanović je rekla da porodice žrtava traže i tražiće da budu pronađeni svi nestali i rasvetljene njihove sudbine, kao i hitnu nepristrasnu istragu o trgovini organima na Kosmetu i severu Albanije pod okriljem UN.
Porodice traže i ubrzane ekshumacije i identifikacije, procesuiranje svih ratnih zločina, satisfakciju za porodice žrtava, odnosno reparaciju za gubitke i duševnu bol, posebnu zaštitu svedoka, i obeležavanje i odavanje počasti žrtvama kidnapovanja i ubistava, kao i spomen-obeležje u Beogradu sa imenima i prezimenima svih stradalih i prisilno nestalih Srba tokom 90-ih.